uprawy-ekologiczne

Choć wymagają dużego nakładu pracy, dają wspaniałe i zdrowe plony. Ekologiczne gospodarstwa są u nas coraz bardziej popularne! Czy wiesz jak rozpoznać żywność z ekologicznych upraw?

Zasady ekorolnictwa

Uprawy ekologiczne to szansa dla rolników o mniejszych areałach z terenów nieskażonych przemysłowo. Największe znaczenie dla ekoproduktów ma jakość. To dla niej podporządkowuje się wszystkie zasady w gospodarstwie. Oczywiście ziarna i pasze muszą być naturalnych odmian, wolne od modyfikacji genetycznych. Stosuje się tzw. płodozmian, czyli kilkuletnią rotację produkcji rolnej. Panuje zasada stałego podwyższania żyzności gleby przez płytkie oranie, głębokie spulchnianie ziemi i ograniczanie ingerencji ciężkich maszyn.

O wiele bardziej polega się na pracy ludzkich rąk (np. wyrywanie chwastów). Ponadto stosowane są naturalne nawozy organiczne (obornik, kompost, gnojówka, nawozy zielone, nawozy mineralne) oraz wykorzystuje się naturalne nawodnienie.

Ekologiczne produkty z certyfikatem

Każde gospodarstwo prowadzące ekologiczne uprawy musi być oznaczone odpowiednim certyfikatem ekorolnictwa. Wiąże się to ze spełnianiem szeregu wymagań i regulacji, które są potwierdzane kontrolami z Jednostki Certyfikującej Ministerstwa Rolnictwa oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Jeśli gospodarstwo spełnia wszystkie standardy, na jego wyrobach widnieje odpowiedni certyfikat „Produkt ekologiczny”.

Człowiek i natura

W ekorolnictwie bardzo dużą rolę odgrywa człowiek – im więcej naturalnej pracy włoży w uprawy, tym lepszej jakości będą produkty. To właśnie przez ogromny nakład pracy, jaki trzeba włożyć w ekologiczne uprawy, plony najczęściej są niższe o 1/3 w stosunku do konwencjonalnych zbiorów. Z kolei ceny, jakie uzyskuje się za wysokojakościowe produkty są 2-3-krotnie wyższe. Mimo tak wysokich cen zainteresowanie uprawami ekologicznymi rośnie z roku na rok.

M. Witczak