zadbaj-o-skore-po-chemioterapii-i-radioterapii

Nowotwory złośliwe są są drugą co do częstości przyczyną zgonów w Polsce. Leczenie ich jest trudne i bardzo obciąża nasz organizm. W jaki sposób terapia nowotworów wpływa na naszą skórę, jak możemy odzyskać piękno?

Twoja skóra się zmienia

Zmiany po naświetlaniach promieniowaniem twardym (jonizującym),mogą ujawniać się już po kilku dniach od napromienienia i zwykle dotyczą tkanek objętych napromienianiem. Naskórek reaguje bardziej żywiołowo niż skóra właściwa, dlatego na nim najpierw zobaczymy wszelkie zmiany, dopiero później pojawiają się one w warstwach skóry właściwej.

W przypadku skóry są to zazwyczaj: rumienie o przejściowym charakterze, złuszczanie naskórka suche lub wilgotne, obniżenie aktywności gruczołów łojowych i potowych, uczucie świądu, gorąca, a czasem nawet bólu i wyraźne podrażnienie skóry. Zwykle pojawia się też czasowa utrata owłosienia.

Suchość skóry jest spowodowana uszkodzeniem gruczołów łojowych i potowych, a przy wysokich dawkach promieniowania może występować miejscowe, okresowe łysienie np. w przypadku leczenia guzów mózgu, nowotworów głowy i szyi czy mięsaków.

Już pierwsze dawki promieniowania silnie stymulują barwniki w skórze, co jest powodem pojawiania się przebarwień.

Zniszczony naskórek po około miesiącu zaczyna się złuszczać na sucho, często towarzyszy temu uczucie swędzenia. Jeśli nadal będą niszczone komórki macierzyste, nastąpi tak zwane złuszczanie wilgotne, z wysiękami.

Wacław Pawliszyn