olejek-migdalowy-dla-dojrzalej-cery

Migdały znane są szczególnie ze swego wyrazistego zapachu będącego kompozycją zapachu orzechowego i kokosowego. Orzechy migdału spożywane regularnie potrafią zapobiegać zaburzeniom hormonalnych a także sprzyjają płodności, w końcu są afrodyzjakiem. Olejek migdałowy jako składnik wielu kosmetyków jest niezastąpiony zwłaszcza w pielęgnacji cery dojrzałej.

Nasiona drzewa migdałowego zwane migdałami wyróżniają się dużą zawartością tłuszczu (nawet do 60%) a także różnorodnością kwasów w nich zawartych. Z nasion tych pozyskuje się olejek migdałowy, w którego skład wchodzi głównie kilka leczniczych kwasów: kwas oleinowy (65 – 68%), kwas linolowy (24 – 26%), kwas palmitynowy (6 – 8%) oraz kwas stearynowy (1 – 2%). Oprócz kwasów w olejku migdałowym znajdziemy także wiele witamin (A, B1, B2, B6, E i D) oraz składników mineralnych.

Na rynku można znaleźć głównie dwa rodzaje olejku migdałowego: słodki i gorzki. Gorzki używany jest jako trucizna to też nie stosuje się go w branży spożywczej. W znacznej większości kosmetyków znajdziemy olejek migdałowy słodki, który poddany odpowiedniej destylacji został pozbawiony szkodliwych składników. Gorzka odmiana charakteryzująca się 3% kwasu pruskiego czyli cyjanowodorem będącym silną toksyną jest niekiedy stosowana w chirurgii plastycznej i operacjach kosmetycznych o małej inwazyjności.

Najczęściej olejek migdałowy dodawany jest do mydeł, perfum oraz kremów. Można go także spotkać w płynach do kąpieli przeznaczonych do skóry suchej lub mieszanej. Ponieważ doskonale natłuszcza skórę poleca się go dla kobiet dojrzałych, które ze względu na zaburzenia hormonalne często cierpią na suchość skóry. Oprócz natłuszczania olejek ten ma także właściwości lecznicze polegające na zmiękczaniu, nawilżaniu i wygładzaniu skóry przez co wygładza zmarszczki i zapobiega podrażnieniom skóry wrażliwej.

ALNG