Żyjemy w kulturze obrazkowej, zewsząd docierają do nas komunikaty promujące ideał piękna. To tylko pogłębia nasze frustracje i rodzi kompleksy. Czujemy się niedostatecznie doskonałe i atrakcyjne. Tymczasem większość ludzi jest po prostu normalna, nie prezentuje się ponadprzeciętnie. W naszym artykule podpowiadamy, dlaczego warto zaakceptować swoje ciało.
Spis treści:
- Zmieniające się ciało a kompleksy kobiet
- Relacje z rodzicami a stosunek do własnego ciała
- Kompleksy związane z wyglądem po rozstaniu z partnerem
- Narcystyczny rodzic a problem z samoakceptacją ciała
- Jak wygląd wpływa na pierwsze wrażenie?
- Dlaczego warto zaakceptować swoje ciało?
- Zadowolenie i naturalny blask, czyli przepis na atrakcyjny wygląd
- Dlaczego warto pogodzić się ze swoim wyglądem?
Zmieniające się ciało a kompleksy kobiet
W życiu każdego z nas przytrafia się kryzys relacji z ciałem. Po raz pierwszy w wieku nastoletnim. Wówczas jesteśmy młodzi, przez nasz organizm przetacza się burza hormonalna, która zmienia proporcje sylwetki. Może też rzutować na stan cery. Gdy zaakceptujemy swój dorosły wygląd, przychodzi dojrzałość. Z wiekiem spada synteza kolagenu i elastyny, czyli białek obecnych w naszej skórze odpowiedzialnych za jej jędrność. Z wiekiem nasze ciało też gorzej się regeneruje, nie jest tak sprawne jak dawniej. Wszystko to może rodzić frustracje.
Relacje z rodzicami a stosunek do własnego ciała
Nasz stosunek do ciała w dużej mierze zależy od tego, jak zostaliśmy przyjęci przez naszych rodziców. Czy oni okazali nam miłość i sprawili, że czuliśmy się chciani? A może często mieli wobec nas pretensje, krytykowali nas o każde, nawet najdrobniejsze potknięcie? Jeśli ciągle musieliśmy walczyć o uwagę rodziców, możemy wychodzić z błędnego założenia, iż nie jesteśmy dostatecznie atrakcyjni. Możemy się doszukiwać w sobie problemów, w tym także tych nieistniejących.
Kompleksy związane z wyglądem po rozstaniu z partnerem
Bardzo często popadamy w kompleksy, gdy mężczyzna zostawia nas dla młodszej. Obwiniamy o to swoje nieatrakcyjne ciało. Tymczasem na problem należy spojrzeć w szerszym kontekście. Po pierwsze, niektórzy faceci cierpią na lęk przed bliskością. Zdradzają swoje partnerki, odchodzą do innych, a potem te inne też zdradzają. Po drugie, z wiekiem spada synteza testosteronu, co przekłada się na mniejszą sprawność seksualną. W rezultacie mężczyzna potrzebuje silniejszych bodźców, aby się podniecić. Po trzecie, rozstanie zazwyczaj wynika z problemów w komunikacji, ma głębsze podłoże. Nie chodzi tutaj wcale o nieatrakcyjny wygląd.
Narcystyczny rodzic a problem z samoakceptacją ciała
Bardzo często też kobiety krytyczne wobec swojego ciała, miały rodziców, którzy wypominali im każdy błąd. Niemniej matka mogła być kochająca i akceptująca, ale narcystyczny ojciec, który ciągle widział w córce niedoskonałości, skutecznie pozbawił ją pewności siebie.
Jak wygląd wpływa na pierwsze wrażenie?
Często mamy problem z akceptacją swojego ciała, zwłaszcza gdy odstaje ono od normy w widoczny sposób. Wówczas nierzadko staje się przedmiotem drwin i głupich żartów. Np. jesteśmy bardzo wysokie, albo bardzo niskie. Wiemy, że nasz wygląd ma duży wpływ na pierwsze wrażenie.
Dlaczego warto zaakceptować swoje ciało?
Niestety, za bardzo skupiamy się na wyglądzie, a za mało na potrzebach swojego ciała. Codziennie zakładamy bieliznę wyszczuplającą, aby nikt nie widział rzekomych fałdek na brzuchu. Zapominamy przy tym o tym, że jest nam w niej niewygodnie i lepiej pozostawić ją sobie na większe okazje. Nosimy majtki bezszwowe z poliestru, bo nie odznaczają się pod obcisłymi spodniami. Z drugiej strony powodują infekcje intymne i dyskomfort. Ból to informacja wysyłana nam przez ciało. Powinniśmy na nią zareagować i usunąć źródło nieprzyjemnych dolegliwości, np. zbyt ciasny but. Niestety, często tego nie robimy, bo liczy się dla nas dobre wrażenie, które chcemy wywrzeć na innych.
Zadowolenie i naturalny blask, czyli przepis na atrakcyjny wygląd
Czasem mamy dobry humor, bo udało nam się pozyskać wartościowego klienta. Wówczas bije z nas naturalny blask. Wizualnie zyskujemy na atrakcyjności. Wyglądamy jako fajna babka, choć nie przeszłyśmy żadnej operacji plastycznej. To ważne, jak nasze samopoczucie rzutuje na nasz wygląd i sposób odbioru naszej osoby przez innych.
Dlaczego warto pogodzić się ze swoim wyglądem?
Wiesz, dlaczego warto zaakceptować swoje ciało? Istnieją pewne rzeczy, których nie przeskoczysz. Piersi możesz powiększyć, choć nie jest to przyjemny zabieg. Jednak istnieją rzeczy, których nie zmienisz. Jeśli masz za szerokie kości ramion, to ich nie spiłujesz. Jeśli jesteś niska, to magicznie nie urośniesz. Może zatem pogodzić się z tym, czym obdarzyła cię natura. Sporo zyskałaś, bo prawdopodobnie jesteś zdrowa i możesz się swobodnie poruszać. Doceń to:)