Tarczyca to niewielki gruczoł o bardzo dużym znaczeniu dla naszego organizmu. Produkuje hormony, które odpowiadają za przemianę materii. Znacznie częściej na choroby związane z tarczycą zapadają kobiety. Dlatego tak ważne jest, by regularnie się badać i wykrywać nieprawidłowości jak najwcześniej.
Scyntygrafia
Aby wykryć czy w tarczycy są guzki, które w niekontrolowany sposób wydzielają hormony i są przyczyną jej nadczynności, należy wykonać scyntygrafię. Badanie polega na podaniu pacjentowi małej dawki izotopu promieniotwórczego, który gromadzi się w guzkach. Te, które produkują zbyt dużą ilość hormonów, wchłaniają największą ilość izotopu. Miejsca te pokazuje na kolorowym obrazie specjalne urządzenie – gammakamera.
Dodatkowe badania
Innymi badaniami, które może zlecić lekarz, są: rentgen klatki piersiowej (pomaga stwierdzić, czy tarczyca nie rozrasta się za bardzo i czy guzy nie uciskają przełyku lub tchawicy), badanie jodochwytności (które określa ile gruczoł pobiera jodu z otoczenia) oraz poziomu jodu w moczu (aby określić czy jest go wystarczająco wiele w organizmie).
Właściwa diagnostyka ma ogromne znaczenie przy późniejszym leczeniu tarczycy.
M. Borowik