USG domaciczne (inaczej przezpochwowe lub transwaginalne), to powód stresu dla wielu kobiet. Czy tak naprawdę jest się czego bać? Jak wygląda domaciczne badanie USG i kiedy się je stosuje?
Ultrasonograf w ginekologii
Przezpochwowe USG to podstawa diagnostyki ginekologicznej. Badanie powinno być obowiązkowe podczas każdej wizyty u ginekologa. Niestety, większość polskich przychodni nie jest zaopatrzona w tak specjalistyczny sprzęt, dlatego wymagane jest na nie skierowanie. Mało która kobieta na własną rękę domaga się skierowania na USG domaciczne bez wyraźnego polecenia lekarza, a tymczasem badanie to powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku. Niewiele z nas wie jak ważna dla naszego zdrowia jest regularna kontrola stanu narządów rodnych przez trójwymiarowe obrazowanie.
Po co robić USG przezpochwowe?
Jest to bardzo skuteczna metoda całościowego i bardzo dokładnego oglądu kobiecych narządów rodnych. Dzięki takiemu badaniu możliwe jest uchwycenie wszystkich zmian, które pojawiają się w obrębie układu rozrodczego. Fale ultradźwiękowe pozwalają na pokazanie dokładnego obrazu trzonu i szyjki macicy oraz błony śluzowej (endometrium), pochwy i jajników. Uwidocznione zostaną ewentualne
torbiele, mięśniaki, stany nowotworowe, a nawet infekcje. Lekarz może ocenić budowę macicy i wykryć jej wady anatomiczne. Może też sprawdzić czy dochodzi do owulacji oraz zmierzyć grubość endometrium, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia kobiet przechodzących menopauzę.
M. Witczak