USG domaciczne (inaczej przezpochwowe lub transwaginalne), to powód stresu dla wielu kobiet. Czy tak naprawdę jest się czego bać? Jak wygląda domaciczne badanie USG i kiedy się je stosuje?
Jak wygląda badanie USG domaciczne?
USG wykonuje się przy użyciu aparatu ultrasonograficznego o odpowiedniej, podłużnej głowicy. Jej szerokość nie przekracza 1-2 cm, więc badanie nie jest bolesne, choć można odczuwać pewien dyskomfort. Na głowicę zakładana jest lateksowa osłona ze specjalnym żelem, aby uniknąć zakażeń oraz tarcia.
Następnie lekarz wprowadza głowicę do pochwy pacjentki, a na ekranie komputera uzyskuje obraz z badania – 3D lub 4D, w zależności od zastosowanej technologii. USG ginekologiczne można wykonać w każdym dniu cyklu (nawet podczas krwawienia), trzeba tylko pamiętać o opróżnieniu pęcherza. Badanie wykonuje się również u kobiet w ciąży. Wówczas ocenia się także budowę płodu oraz diagnozuje stan szyjki macicy. Jest to bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Jedynie kobietom, które dotąd nie współżyły seksualnie, odradza się wykonywanie USG domacicznego. Istnieje wówczas ryzyko przerwania błony dziewiczej. Lekarze wolą w takim przypadku wykonać zwykłe USG przez powłoki brzuszne. Jednak badanie przezpochwowe jest o wiele bardziej precyzyjne i zalecane w obrazowaniu kobiecych narządów rodnych.
M. Witczak