usmiechnieta-od-ucha-do-ucha

Uśmiech jest ozdobą samą w sobie. Białe i równe zęby to cel wielu pań. Niestety, nie każda z nas została obdarzona przez naturę idealnie wyglądającymi zębami. Chcąc wyposażyć się w piękny uśmiech, musimy więc posiłkować się różnymi rozwiązaniami – domowymi, farmaceutycznymi bądź medycznymi.

Zęby ulegają przebarwieniom najintensywniej w okresie dojrzewania, ponieważ statystycznie to właśnie w tym czasie przyjmujemy największą dawkę leków hormonalnych i antybiotyków. Istotny wpływ na zmianę koloru naszego uzębienia ma picie kawy, herbaty oraz palenie papierosów.

Z domowej apteczki
Jeżeli zęby są tylko nieco pożółkłe, warto skorzystać z domowych metod wybielania, o których pewnie nie raz słyszałyście.Jednym z bardziej znanych sposobów pozbycia się przebarwień jest wcieranie w szkliwo soku z cytryny. Zawarty w niej kwas działa wybielająco, jednak z jego dawkowaniem należy uważać, ponieważ za duża porcja może naruszyć strukturę szkliwa.
Kolejnym ze znanych i sprawdzonych sposobów jest nadawanie bieli zębom za pomocą sody oczyszczonej. Stosuje się ją, nakładając na szczoteczkę troszkę substancji i myjąc nią zęby. Niestety, przed tą metodą również muszę przestrzec, ponieważ skondensowana dawka sody może uszkodzić szkliwo. Poza tym wystarczającą dawkę tej substancji zawierają już same pasty wybielające. Jeśli ich używamy, nie warto dodatkowo naruszać struktury szkliwa.
Równie powszechną metodą domową jest mycie zębów solą kuchenną. Z całą pewnością jednak odradzam tego typu ingerowanie w strukturę swoich zębów. Możemy bowiem znacząco narazić je na uszkodzenie oraz nadszarpnąć zdrowie dziąseł. Sól kuchenną zostawmy zatem do gotowania, a nie do upiększania naszego wyglądu.

Wizyta w aptece
Z roku na rok przybywa coraz więcej produktów, które mają nam pomoc w zostaniu posiadaczkami pięknego, białego uśmiechu. Firmy kosmetyczno-farmaceutyczne prześcigają się w prezentowaniu nam nowości z tego zakresu.
Zwykle pierwszą czynnością, którą wykonujemy, aby poprawić kondycję oraz wygląd naszego uzębienia, jest zakupienie pasty wybielającej. Ich mnogość może przyprawić o zawrót głowy i uniemożliwić szybki zakup produktu. Czynnikiem aktywnym w każdej paście tego rodzaju jest fluor, który ma za zadanie ścierać wierzchnią warstwę, tworzącą osad na szkliwie. Stosując tego rodzaju substancję, nie należy obawiać się szkodliwych skutków, ponieważ każdy preparat dopuszczony do sprzedaży musi być starannie przebadany.
Równie często staramy się po każdym posiłku żuć gumę, która ma działanie czyszczące i usuwające zbędne drobinki pokarmu. Jest to dobry zwyczaj. Oprócz tego, że działa ona antybakteryjnie, możemy przecież wybrać gumę, która będzie działała również wybielająco.
Bardzo znaną i ostatnio promowaną metodą walki z przebarwieniami jest używanie pasków wybielających. Nakłada się je na górne i dolne zęby przez 7 dni, na pół godziny dziennie. Ich skuteczność zawdzięczamy substancjom czynnym w postaci np. karbamidu. Producenci zapewniają o efekcie trwającym przez pół roku, a zabieg ten wybieli nasze zęby o jakieś dwa tony.
Można także skorzystać z żeli wybielających, których działanie jest podobne do działania pasków. Czas ich stosowania to około dwa tygodnie, efektem czego są wybielone zęby o około dwa, trzy tony.

Z pomocą medycyny
Najbardziej efektywny rezultat osiągniemy po wizycie w specjalistycznym gabinecie medycyny estetycznej u stomatologa.
Jednym ze sposobów, oferowanych przez takie gabinety, jest usuwanie przebarwień za pomocą lasera. Ta innowacyjna metoda polega na usunięciu płytki nazębnej, a następnie nałożeniu na oczyszczone szkliwo specjalnego żelu, który uaktywnia się poprzez działanie lasera. Metoda ta jest na tyle skuteczna, że może wybielić nasze zęby o prawie osiem odcieni, a co najważniejsze – wystarczy jedna wizyta do osiągnięcia zamierzonego efektu. Jedyną wadą metody jest cena. Przeciętny koszt takiego zabiegu to około dwóch tysięcy złotych.
Najpopularniejszym sposobem praktykowanym przez chyba wszystkich stomatologów jest wciąż piaskowanie. W zwykłych przypadkach przebarwień jest to sposób wystarczający aby poprawić koloryt naszego uzębienia, jednak, gdy potrzebujemy intensywniejszego zabiegu, piaskowanie staje się tylko wstępem do dalszej pracy.
Popularne są także specjalistyczne nakładki na zęby. Po przygotowaniu odlewu w gabinecie stomatologicznym pacjent sam może sobie zakładać taką nakładkę. Efekt jest zadowalający, a cena – około tysiąca złotych – niezbyt wygórowana.

Resumując, mamy całe spektrum sposobów, które pozwolą nam uzyskać piękny, biały uśmiech. Pamiętajmy jednak, że to od nas i tego, jak dbamy o stan naszych zębów od najmłodszych lat, zależy jak duży nakład pieniężny oraz czasowy będziemy musieli przeznaczyć na doprowadzenie naszego uzębienia do stanu, który widzimy u hollywoodzkich gwiazd.

Anna 14-stek