Plamki, które możemy zaobserwować na skórze, dla niektórych są powodem do powstania kompleksów. Usuwanie przebarwień na skórze to szansa na piękny wygląd skóry i wzrost samooceny. Jakimi metodami można pozbyć się nieatrakcyjnych plam i przebarwień?
Skóra pełna przebarwień
Zdrowa skóra ma równomierny koloryt. Na ciele mogą pojawiać się piegi, co jest wynikiem zaburzeń produkcji barwnika w komórkach naszej skóry. Drobne piegi, w niewielkiej ilości dodają nam uroku i wdzięku. Jednak, gdy plamki mają postać znacznych rozmiarów, zaczynają nam przeszkadzać. Plamy i przebarwienia sprawiają, że wyglądamy starzej i zdecydowanie gorzej. Przebarwienia skórne mogą pojawić się na całym ciele, ale często występują na twarzy, szyi czy dekolcie.Widoczne części ciała trudno ukryć, nawet perfekcyjnym makijażem. Niektóre zmiany mogą także być groźne. Niosą ryzyko rozwoju raka czy innych chorób skóry, dlatego dermatolodzy oraz onkolodzy zalecają niekiedy ich usunięcie, w celach czysto prewencyjnych.
Usuwanie przebarwień na skórze
Przebarwienia skórne mogą być wynikiem trądziku, różnych chorób czy zmian hormonalnych. także w procesie promieniowania słonecznego czy działania chemicznych składników kosmetyków. Istnieje kilka metod usuwania przebarwień. Coraz bardziej popularna jest laseroterapia. Usuwanie laserowe pozwala na dokładne usunięcie danych plam, nawet tych najmniejszych. Światło laserowe jest zalecane na plamy słoneczne czy piegi, to równie dobra forma pozbycia się rozstępów. Skórę naświetla się krótkimi falami, co skutkuje lekkim uczuciem pieczenia. Na początku przebarwienia stają się ciemniejsze, a później zostają wchłonięte przez skórę, znikając z jej powierzchni. Inną metodą usuwania przebarwień na skórze jest krioterapia, czyli leczenie zimnem. Krioterapia sprawdza się przy leczeniu brodawek łojotokowych i starczego zrogowacenia naskórka. Przebarwienia można także usuwać przy pomocy preparatów roślinnych, zawierających składniki rozjaśniające. W aptekach są dostępne także kosmetyki o takim działaniu. Ich zadaniem jest wyrównanie kolorytu skóry i zniwelowanie powstałych przebarwień.
Usuwanie przebarwień na skórze powinno odbywać się pod okiem lekarza. Nie należy samodzielnie próbować pozbyć się nieatrakcyjnych plam. Dermatolog a nawet onkolog powinien wcześniej dokładnie zbadać skórę i ocenić jej stan. Dopiero po wnikliwej diagnostyce można wybrać metodę usuwania przebarwień. Terapię dopasowuje się do rodzaju oraz wielkości powstałych zmian. Leczenie pomaga przywrócić skórze zdrowy wygląd. Inwestycja w usuwanie przebarwień skórnych to nie tylko poprawa stanu cery ale także element profilaktyki zdrowotnej. Warto obserwować swoje ciało i pojawiające się na nim plamy czy piegi. Ich szybkie rozpoznanie może uratować nas przed poważnymi konsekwencjami.
Katarzyna Antos