w-rytmie-flamenco

O flamenco opowie nam Joanna Głażewska, instruktorka tańca, prowadząca zajęcia w warszawskim Studio Tańca NTF.

O tańcu, teatrze, pracy i zamiłowaniach

Taniec zachwycał mnie od zawsze, ale zdecydowałam się na naukę dopiero na studiach. Bo przecież nigdy nie jest za późno, żeby zacząć coś robić. I od razu było to flamenco. Taniec nie jest moim jedynym i najważniejszym zajęciem, choć z pewnością dodaje wszystkiemu smaku. Z wykształcenia jestem dziennikarzem i kilka lat pracowałam w zawodzie. Teraz zajmuję się komunikacją społeczną z innej perspektywy.

Cały też czas jestem związana z teatrem. To jedna z najbliższych mi sztuk. Jest w nim wszystko. Tak jak we flamenco… Joanna Kulmowa napisała kiedyś, że „teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd, żeby pójść do domu w zamyśleniu i zachwycie…” Obcowanie ze sztuką flamenco może nas wprowadzić w podobny stan.

Flamenco dojrzale

Rok temu powstała w Studio Tańca Nie Tylko Flamenco pierwsza grupa „Flamenco 45+”. Inicjatywa wyszła jednocześnie od Dyrekcji Studia i ode mnie. Obserwowałam panie przychodzące na moje lekcje, ale też panie chodzące ze mną na kursy. Pomyślałyśmy, że trzeba stworzyć przestrzeń, w której panie poczują się naprawdę dobrze i w której będą mogły wydobyć z flamenco to, co w nim najistotniejsze: emocje.

Oczywiście technika tańca, precyzja ruchów, gracja, rytmiczność stepów są bardzo ważne i staram się by i tego na zajęciach nie brakowało, jednak wszystko, co robimy staramy się zanurzać w emocjach. Na kursach „bez ograniczeń wiekowych”, na które chodzi dużo bardzo młodych osób, pracuje się trochę inaczej – w innym tempie i bazując na innych doświadczeniach.

W rytmie flamenco

Flamenco to nie piękne stroje i kwiaty, one raczej flamenco towarzyszą… i to nie zawsze. Flamenco to śpiew, puls i – przede wszystkim – inny styl odbierania i opowiadania świata. We flamenco jest miejsce na wszystkie emocje, jakich doświadczamy. I, co piękne i trudne zarazem, we flamenco możemy doświadczać tych emocji bardzo silnie. Widzę, że to czasem pomaga, gdy na co dzień nie możemy porządnie tupnąć nogą.

Flamenco to sztuka tańca, śpiewu i muzyki. Utrwalona przez Cyganów andaluzyjskich, inspirowana była wpływami kultury hinduskiej, żydowskiej, arabskiej, mauretańskiej, egipskiej i perskiej. Świadczą o tym chociażby ruchy ramion, dłoni i palców oraz używanie nóg jako instrumentu perkusyjnego. Może być wykonywany solo, w duecie, grupowo lub składać się z “solówek”, wykonywanych przez grupę tancerzy.

Siła flamenco tkwi w naturalności, czasami surowości śpiewu i muzyki. Ekspresyjnym akordom gitary, towarzyszy pełen emocji i napięcia taniec. Tańcem opowiada się historię. Impulsywne ruchy ciała i gesty oraz gwałtowne zatrzymania wyrażają stany emocjonalne tancerza. Taniec podkreśla znaczenie słów cantadora i charakteru melodii, która mu towarzyszy.

Autentyczność flamenco artyści mogą osiągnąć poprzez poznanie tajemniczego Duende, czyli bosko-szatańskiego ducha, wyzwalającego emocje, euforię, mistyczne uniesienie. Pozwalają on na wyzbycie się zahamowań i prowadzące do katharsis, oczyszczenia duszy.

Program zajęć tanecznych w Studio Tańca NTF:

Poniedziałki godz. 10:15 – 11:30 Po prostu bądź i tańcz – Taniec antystresowy
Środa godz. 10:30 – 11:30 Zumba
Piątki godz. 17:45 – 19:00 Flamenco (Tarantos) po min. 1 roku nauki
Soboty godz. 11:45 – 13:00 Flamenco dla początkujących
Soboty godz. 13:15 – 14:30 Bollywood
Soboty godz. 16:15 – 17:30 Tribal ATS

Są jeszcze wolne miejsca!

Studio Tańca NTF jest warszawską szkołą tańca, w której dzięki pracy w kameralnej, ciepłej i swobodnej atmosferze można łatwo opanować podstawy ruchu, a następnie rozwijać techniki: flamenco, tańca brzucha, tribal fusion i ATS, bollywood, kathak, tańca japońskiego buyo i zumba. Szkołę założyła w 2004 r. Małgorzata Matuszewska, choreograf i tancerka, przez wielu specjalistów uważana za najlepszą tancerkę flamenco w Polsce. Sztuką flamenco zajmuje się od 1990 r. Współpracowała m.in. z reżyserami Piotrem Cieślakiem, Jerzym Gruzą, Tadeuszem Bradeckim oraz z wieloma wykonawcami muzyki flamenco i klasycznej. Prowadzi także Teatr Tańca NTF.

Siedziba Studia:
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 13 lok.27/35 (Hotel Europejski).

Zapisy i informacje na temat kursów w jesiennym sezonie 2010:
e-mail: studio@ntf.pl
tel. 0 603-648-108
Strona: www.ntf.pl
Szczegółowe informacje i plan zajęć znajdziecie tu
Serdecznie zapraszamy!

Anna J