wczesna-menopauza-problem-ktory-dotyka-coraz-wiecej-kobiet

Przedwczesny okres menopauzy dotyka coraz więcej kobiet. Wiąże się z tym wiele dolegliwości. Nagły brak miesiączki może być pierwszym objawem wczesnego przekwitania.

Wczesna menopauza – niepokojące objawy

Niektóre panie już przed 40-tką wchodzą w okres menopauzy. Może być to związane z genami. Jeśli nasza mama bądź babcia przechodziła wczesne przekwitanie – my także znajdujemy się w grupie ryzyka. Nałogowe palenie papierosów również wzmacnia ryzyko. Objawy i przyczyny wczesnej menopauzy mogą być różne. Brak miesiączki czy rozdrażnienie często jest bagatelizowane przez kobiety, które zupełnie nie wiążą tych objawów właśnie z menopauzą. Życie w ciągłym stresie może powodować również problemy z jajnikami. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów należy udać się do ginekologa. Lekarz skieruje nas na odpowiednie badania, które pomogą w dalszym leczeniu.

Menopauza a choroby

Wczesna menopauza może być skutkiem wielu chorób. Należy więc obserować objawy oraz regularnie się badać. Jednym ze schorzeń jest zapalenie tarczycy, któe objawia się zmęczeniem, sennością i suchością skóry. Może prowadzić do niedoczynności tarczycy, co związane jest z hormonami. Młode kobiety cierpią coraz częściej na reumatoidalne zapalenie stawów. Zaczyna się ono od bólu dłoni, stóp czy barków. Aby je zdiagnozować potrzebne jest wykonanie badań krwi. Chorobą, która może być spowodowana przekwitaniem jest także miastenia. Ciągłe osłabienie i zmęczenie mięśni może świadczyć o tym rzadkim schorzeniu. W takim przypadku pomoże konsultacja z neurologiem.

Sposoby na dolegliwości

W walce z objawami wczesnej menopauzy pomogą różne witaminy oraz zioła. Sięgnąć można także po hormonalną terapię zastępczą. Suplementy zawierające nezbędne witaminy i substancje znajdziemy w każdej aptece. Ich składniki uchronią nas także przed innymi chorobami związanymi z serce czy stawami. Zanim jednak zaczniemy leczenie zgłośmy się na konsultacje lekarskie. Odpowiednio dobrane leki skutecznie zniwelują dokuczliwe objawy takie jak problemy ze snem, uderzenia gorąca czy potliwość.

Katarzyna Antos