Towarzyszące menopauzie objawy nie są najprzyjemniejsze. W zależności od predyspozycji genetycznych mogą być bardzo silne i utrudniać życie. Istnieje kilka medycznych sposobów na złagodzenie symptomów przekwitania, lecz popularyzowane są także metody naturalne. Za najbardziej zaskakujący z nich można uznać jogę.
Przyczyny uciążliwości menopauzy
Przekwitanie nie jest etapem prostym, ponieważ urozmaicają je liczne niedogodności. Nie u każdej kobiety mają one takie same natężenie i nie u każdej pojawiają się wszystkie (uderzenia gorąca, rozdrażnienie, przyrost wagi, bezsenność, suchość pochwy). Do ich pojawienia się przyczynia się mniejsza ilość estrogenów i progesteronu wytwarzanych przez organizm, głównie przez jajniki.
W czasie menopauzy, między 45. a 55. rokiem życia kobiety, jajniki stopniowo zaprzestają swoich czynności, wytwarzają coraz mniej hormonów, co powoduje destabilizację organizmu. Pojawiają się wówczas przykre objawy oraz skłonność do rozwoju chorób ze strony układu kostnego (osteoporoza) lub układu krwionośnego (miażdżyca). Aby zapobiec pogorszeniu się stanu zdrowia potrzebna jest odpowiednia forma leczenia, np. hormonalna terapia zastępcza, wspierana terapią naturalną.
Joga a menopauza, czyli jak złagodzić objawy przekwitania
Za przynoszącą dobre skutki naturalną terapię wspomagającą łagodzenie objawów menopauzy uchodzi joga. Dopiero od niedawna jest częściej i chętniej stosowana przez kobiety, które chwalą sobie przynoszone przez nią efekty.
Joga służąca za terapię oraz zwiększająca produkcję hormonów bywa zwana jogą hormonalną (jogą leczniczą). Jest rodzajem ćwiczeń o większej dynamice, niż standardowa joga służąca przede wszystkim relaksacji. Jej głównym zadaniem jest stymulowanie jajników, tarczycy, przysadki mózgowej do intensywniejszej pracy oraz wytwarzania większej ilości żeńskich hormonów. Przy tym nie należy się obawiać, że ćwiczenia będą za trudne, ponieważ są one skomponowane w taki sposób, aby każdy mógł łatwo je opanować.
Jakie pozycje jogi są pomocne?
Jogę można opanować zarówno, jeśli wcześniej uprawiało się sport, jak i bez takiej praktyki. Pozycje ćwiczeń są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie odpowiednie dla siebie. Kilka z nich jest szczególnie łatwych do zapamiętania. Są to:
- pozycja „pies z opuszczoną głową” – do jej wykonania należy stanąć na czworakach (najlepiej na macie do ćwiczeń), układając kolana i biodra w jednej linii, a dłonie mocno na podłodze; robiąc wdech należy unosić pośladki wyżej, ponad podłogę, opierając ciężar ciała na dłoniach. Należy wytrzymać w tej pozycji przez kilka sekund osiadając powoli na piętach i odpoczywając 5-10 sekund.
- pozycja „mostek” – to jedna z łatwiejszych pozycji jogi hormonalnej. Konieczne jest położenie się na macie na plecach i zgięcie nóg w kolanach. Stopy powinny być od siebie lekko oddalone, a plecy rozluźnione. Stopniowi należy napinać mięśnie pośladków unosząc je wraz z biodrami do góry, robiąc przy tym głęboki wdech. Po kilku sekundach wrócić do pozycji wyjściowej.
- pozycja „siad skrzyżowany” – należy siąść w pozycji przypominaj siad turecki, dłonie oprzeć na kolanach i oddychać głęboko przez nos.
Karolina Skrzek