Matka to najważniejsza osoba w naszym życiu, relacja z nią wpływa na nasze zachowanie w dorosłym życiu. Wykazano, iż to właśnie ona kształtuje nasz styl przywiązania. Gdy relacja z matką jest zdrowa, powstaje bezpieczny styl przywiązania. Co ciekawe, nie ma tutaj znaczenia obecność ojca i jego postawa. Czym jest wewnętrzna matka i jak działa?
Spis treści:
- Wewnętrzna matka – mechanizm wdrukowany w procesie wychowywania
- Wewnętrzna matka i błędne przekonania nt. świata
- Jak żyć w zgodzie ze sobą?
- Naprawa wewnętrznej matki i jej modyfikacja
- Kształtowanie swoich postaw w opozycji do zachowań matki
- Jak matka kształtuje nasz stosunek do seksu i mężczyzn?
- Skąd się biorą błędy wychowawcze matek?
Wewnętrzna matka – mechanizm wdrukowany w procesie wychowywania
Wewnętrzna matka to mechanizm zakorzeniony w naszym umyśle wskutek procesu internalizacji. Pod tym terminem kryje się włączenie i traktowanie przekonań drugiej osoby jako własnych. W praktyce wewnętrzna matka wygląda następująco. Wykazujemy tendencję do robienia wszystkich zadań od razu, gdy tylko pojawią się na horyzoncie. Jeśli klient zleca nam przygotowanie logotypu, od razu go projektujemy. Gdy potencjalny kontrahent przesyła nam zapytanie z prośbą o przygotowanie oferty, także nie zwlekamy. Od razu opłacamy rachunki, gdy tylko operator telefonii komórkowej czy dostawca internetu wystawi nam fakturę. Nie lubimy być z niczym do tyłu. Brak zaległości może stanowić efekt wychowania przez mamę. Może to właśnie ona nauczyła nas nie odwlekać obowiązków, tylko od razu je realizować. Mogła od nas wymagać tego samego wprost lub po prostu obserwowaliśmy jej zachowanie, a następnie zaczęliśmy naśladować. Teraz, gdy nawet mama nie patrzy nam na ręce, od razu odpisujemy klientowi na e-mail i jesteśmy ze wszystkimi obowiązkami na bieżąco. Tak działa wewnętrzna matka i proces internalizacji.
Wewnętrzna matka i błędne przekonania nt. świata
Warto jednak podkreślić, iż wewnętrzna matka bywa czasem zawodna. Nikt nie jest idealny, także nasza rodzicielka. Ona również mogła przyswoić pewne wzorce zachowań, które okazują się dla nas zgubne. Np. krytykowała wszystkie osoby, które nie szły na studia. W rezultacie fakt, iż nasze dziecko wybiera się do technikum, a nie do liceum ogólnokształcącego, zaczyna nam spędzać sen z powiek. Warto czasem zrewidować swoją wewnętrzną matrycę, a nie tylko ślepo podążać za przekonaniami zaczerpniętymi od matki. Świat potrzebuje także mechaników samochodowych. Wybór takiej ścieżki rozwoju zawodowego nie czyni z nikogo gorszego człowieka.
Jak żyć w zgodzie ze sobą?
Nie wszystkie przekonania, o których przypomina nam wewnętrzna matka, są szkodliwe, ale czasem należy zaktualizować oprogramowanie. Jeśli np. nasza rodzicielka praktykowała gruntowne porządki przed Bożym Narodzeniem, my nie musimy kontynuować tej tradycji i traktować jej jako własnej, skoro nam takie rozwiązanie nie odpowiada. Możemy mieć więcej pracy niż nasza mama, a może zwyczajnie daleko nam do perfekcyjnej pani domu, nie czujemy tego klimatu.
Naprawa wewnętrznej matki i jej modyfikacja
Wewnętrzna matka to głos, który podpowiada nam pewne rozwiązania i postawy. Nie musimy, a nawet nie powinniśmy ślepo za nim podążać. Warto zastanowić się, czy dane rozwiązanie jest także moje, czy to tylko naleciałość wyniesiona z domu rodzinnego, którą nasiąknęłyśmy za młodu. Jeśli ma miejsce to drugie, to warto stworzyć swoje własne zasady pasujące do naszych wewnętrznych przekonań. Np. zamiast sprzątać mieszkanie co sobotę, będziemy spotykać się ze znajomymi, wyjeżdżać z miasta czy robić zakupy w galeriach handlowych, aby sprawić sobie trochę przyjemności i oderwać się od trudów codzienności. Posprzątać możemy wtedy, gdy w mieszkaniu będzie brudno lub robić to małymi krokami przez cały tydzień.
Kształtowanie swoich postaw w opozycji do zachowań matki
Czasem wewnętrzna matka powstaje w opozycji do przekonań i postaw naszej rodzicielki. Np. jako dziewczynki widziałyśmy, jak mama zabiega o uwagę ojca, mimo iż ten źle ją traktuje. Bardzo się dla niego poświęcała, nadskakiwała mu, a ten podnosił na nią rękę. Mimo to nigdy nie zgłosiła sprawy na policji. Jako dorosłe kobiety nie chcemy żyć tak jak ona. Wybieramy wolność, niezależność, uciekamy od relacji damsko-męskich, koncentrujemy się na przyjaźniach z kobietami oraz pracy zawodowej, która pozwala nam cieszyć się własnym mieszkaniem.
Jak matka kształtuje nasz stosunek do seksu i mężczyzn?
Wewnętrzna matka obejmuje też najważniejsze sfery życia. Wpływa na to, jak postrzegamy seks, kwestie finansowe, rolę kobiety etc. Np. jeśli matka powtarzała nam, że kobieta ma być niezależna, powinna mieć własne pieniądze i dobrą pracę, kariera zawodowa stoi u nas na pierwszym miejscu. Nie zrezygnujemy z niej dla faceta czy dzieci. Gdy nasza matka traktowała seks jako mało istotny element w życiu, my również możemy nie przywiązywać do niego większej roli, a skupiać się na przyjaźniach oraz pracy. Jeśli mama zawsze pozwalała nam wyrazić własne zdanie i sama to robiła, mimo różnych reakcji otoczenia, to my również nie mamy problemów z asertywnością. Irytują nas kobiety, które swoją opinię uzależniają od tej, którą głosi ich aktualny partner.
Skąd się biorą błędy wychowawcze matek?
Pamiętajmy, że nasza matka również zyskała swoją wewnętrzną matkę w oparciu o przekazy i postawy głoszone przez naszą babkę. Ta z kolei przyswoiła jej od naszej prababki. W związku z tym niektóre decyzje naszej mamy mogły być błędne, jednak nie należy jej tak bardzo obwiniać. Być może nie znała innej matrycy, która nakazywałaby jej przeciwstawić się, gdy ojciec źle ją traktował. Warto mamie wybaczyć, a samej skonstruować swój własny skrypt, oparty na niezależności i mocy kobiet, który przekażemy swojej córce.