Obecna sytuacja wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Na szczęście wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, a wraz z nim atmosfera radości. Warto już dziś stworzyć sobie świąteczny klimat, sięgając po książki takie jak Wigilijne opowieści. Wspomniany tytuł stanowi zbiór opowiadań autorstwa 12 popularnych polskich autorów. Znajdziemy tu historie autorstwa Alka Rogozińskiego, Jacka Galińskiego, Małgorzaty Oliwii Sobczak, Katarzyny Bereniki Miszczuk, Magdaleny Majcher, Agnieszki Litorowicz-Siegert, Tomasza Betchera, Agnieszki Lis, Martyny Raduchowskiej, Karoliny Głogowskiej, Mileny Wójtowicz i Jagny Kaczanowskiej.
Intrygująca historia autorstwa Alka Rogozińskiego
Alek Rogoziński zabiera nad do redakcji popularnych magazynów. Marika przygotowuje artykuł dla reklamodawcy, Iwona realizuje ostatnie zawodowe zobowiązania, a pani Stasia sprząta biuro. Nieoczekiwanie dostaje histerii. Starsza pani twierdzi, że widziała w windzie ciało szefa, które skąpane było we krwi. Błażej, kolega z redakcji, postanawia sprawdzić jej słowa. Wszystko wskazuje na to, że starsza pani miała zwidy, ale czy na pewno? Marika zabiera Błażeja na kolację wigilijną do swojej mamy. Mężczyzna od razu przypada do gustu jej rodzicielce. Jakie intencje mają poszczególni bohaterowie? O co chodzi w tej całej historii? Czy doszło do morderstwa, a może do czegoś innego? Historia ukazana przez Alka Rogozińskiego jest zagmatwana, jej zaskoczenie z pewnością zaskoczy większość osób.
Czy były agent służb bezpieczeństwa ma serce?
Magdalena Majcher z kolei przybliża nam postać starszego mężczyzny, byłego funkcjonariusza służb bezpieczeństwa. Choć jest on ateistą, zbliżające się święta nie nastrajają go zbyt optymistycznie. Powinien potraktować je jako normalne dni, niemniej nie potrafi tego zrobić. Były agent unika relacji międzyludzkich. Czasem jedynie porozmawia chwilę ze starszą kobietą, która, podobnie jak on, mieszka w tym bloku od samego początku. Ta jednak porusza bardzo trudny temat, dlatego zaczyna przed nią uciekać. Gdy sąsiadka trafia w samo sedno, były funkcjonariusz wyznaje jej, że to on doniósł na nią służbom bezpieczeństwa. Jak potoczą się ich dalsze losy? Czy mężczyzna wyjdzie do ludzi, spróbuje odzyskać kontakt ze swoim synem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w opowiadaniu Magdaleny Majcher.
12 historii, każda opatrzona świątecznym przepisem kulinarnym
Każde opowiadanie jest inne, co czyni je unikatowym. Poszczególne historie można czytać w dowolnej kolejności, gdyż nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Po zakończeniu każdej z nich otrzymujemy przepis na inną potrawę wigilijną. Znajdziemy tutaj zarówno sprawdzoną recepturę na barszcz czerwony, jak i na smaczne ciasto. Potraw jest 12, podobnie jak opowiadań.
Wszystkie historie ukazane w książce Wigilijne opowieści są ciekawe i intrygują czytelnika od pierwszej strony. Pomimo iż każdy z autorów reprezentuje inny styl, to wszystkie opowiadania czyta się naprawdę przyjemnie. Koncentrują się one bowiem na konkretnej historii, więc akcja toczy się wartko, na jej przedstawienie autor ma tylko kilkadziesiąt stron. Wigilijne opowieści stanowią doskonałą lekturę na długie, jesienne wieczory, gdy chcemy choć na chwilę przenieść się do innego świata i zapomnieć o swoich problemach.