Kichasz? Łzawią Ci oczy, kapie z nosa? Być może to wcale nie jest wiosenne przeziębienie, tylko alergia.
Alergie są spowodowane przez nadreaktywność układu odpornościowego, przesadnie reagującego na nieszkodliwy pyłek w powietrzu.
Nieżyty nosa, zatok, spojówek, kichanie, świąd i kaszel oraz duszności to najczęstsze objawy alergii sezonowej, frustrujące dla alergika czy rodziców dziecka z alergią. Utrudniają one funkcjonowanie na co dzień, pogarszają samopoczucie i ograniczają nas w zwykłych czynnościach.
Co nasila alergie sezonowe?
Niemal 25 proc. Amerykanów i Europejczyków ma problemy z alergiami sezonowymi. Są one spotęgowane dodatkowo przez miejskie zanieczyszczone powietrze, w którym pyłki kumulują się i nie rozpraszają szybko z wiatrem.
Ponadto znaczenie ma usytuowanie miejscowości w kotlinie, dolinie, “pogoda przedburzowa” i bezdeszczowa, obszary z bogatym ulistnieniem i ciepłym klimatem – wszędzie tam trudno nam uniknąć alergenów.
Z wyjątkiem kilku miesięcy zimowych drzewa pylą przez większość roku, a po dużych opadach szybciej wegetują trawy i chwasty. Rośliny zaczynają intensywnie pylić. Objawów nie można lekceważyć, bo nieleczona alergia rozwija się w inne schorzenia alergiczne, w tym astmę.
TE