Funkcjonując w trybie regularnej całorocznej aktywności fizycznej łatwiej przejdziemy przez ten trudny okres przedwiośnia.
Chwyć za suplementy
Stosowanie wspomagania farmakologicznego, jako uzupełnianie niedoborów witamin i mikroelementów, które tracimy np. wraz z wysiłkiem fizycznym, jest nieodzowne. Szczególnie jest istotne w okresie przesilenia wiosennego. Przede wszystkim należy wzbogacić swoją dietę w witaminy, głównie z grupy B i składniki mineralne takie jak wapń, potas, magnez, selen i cynk oraz kwas foliowy, odpowiedzialny za utrzymanie energii i dobrego nastroju. Witamina C jest szalenie istotna, przyjmowanie jej w okresie zimowo wiosennym zabezpiecza nas przed przeziębieniami.
Na rynku istnieje wiele preparatów multiwitaminowych, odpowiednio skonfigurowanych pod względem składu i proporcji. Dobre są produkty zawierające w swym składzie wyciąg z korzenia żeń-szenia, jak również bezzapachowy wyciąg z czosnku w kapsułkach, preparat o działaniu odkażającym drogi oddechowe, który zwiększa odporność organizmu oraz wspomaga leczenie infekcji i przeziębień.
Nie unikaj ruchu!
Coraz dłuższy dzień sprzyja uprawianiu aktywności ruchowej w terenie. Budząca się z zimowego snu przyroda nastraja nas pozytywnie do życia. Z jej przyjściem więcej od siebie oczekujemy, częstokroć łatwiej podnosimy sobie poprzeczki, życzeniowo łudząc się, że ewentualne zaległości treningowe nadrobimy szybko z nawiązką. Wyciszony organizm, zmęczony zimą, najczęściej nie ma dostatecznie dużo sił, aby sprostać wymaganiom stawianym przez słoneczne dni i ambicje treningowe. Wczesnowiosenny zapał sprawia, że robimy więcej niż powinniśmy.
Zazwyczaj wraz z nadejściem wiosny ożywia się rynek usług rekreacyjnych. Fitness kluby przeżywają oblężenie – chcemy poprawić swoją figurę, zrzucić zbędne kilogramy po zimie i bez wstydu nosić skąpe ubrania latem. Jednak szlifowanie formy niesie z sobą ryzyko kontuzji i bardzo łatwo o przeciążenie. Nasz organizm wybudza się po zimie, więc nie można wymagać od niego zbyt wiele.
dr Paweł F. Nowak