Wszelkiego rodzaju wirusy stanowią zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Niektóre z nich, tak jak wirus HPV, są związane z narządami intymnymi oraz rozwojem nowotworów. Jak zapobiec infekcji i uchronić się przed rakiem szyjki macicy?
Wirus HPV
HPV to Human papilloma virus, czyli wirusy brodawczaka ludzkiego. Istnieje ich kilkaset. Zwykle są przenoszone drogą płciową, często podczas kontaktów seksualnych a nawet skórnych. Infekcje, jakie wywołują wirusy z tej grupy, mogą pojawić się w okolicy układu moczowo-płciowego zarówno kobiety jak i mężczyzny. Nie wszystkie infekcje, wywołane przez HPV stwarzają zagrożenie kliniczne. W większości przypadków, wirus nie powoduje żadnych objawów. Istnieje jednak możliwość wystąpienia zmian skórnych, także u kobiet. Zmiany, które określa się jako brodawki płciowe czy kłykciny kończyste, niosą ryzyko rozwoju w nowotwór. Onkogenne zmiany dotyczą długotrwałej infekcji. HPV może ulec przekształceniu w chorobę nowotworową, jaką jest rak szyjki macicy. Bardzo często aktywne seksualnie kobiety ulegają zakażeniu HPV, nie mając o tym pojęcia. W ten sposób mogą przenosić wirusa na partnerów seksualnych. Najbardziej groźne typy wirusa HPV, są wykrywane tylko w zmianach nowotworowych raka szyjki macicy.
Wirus HPV – jak zapobiec infekcji i uchronić się przed rakiem szyjki macicy?
Wirus HPV bywa niebezpieczny, dlatego warto zadbać o działania profilaktyczne. Zapobiec infekcji może unikanie wielu partnerów seksualnych oraz ryzykownych zachowań tego typu. Przygodny seks, w dodatku bez zabezpieczenia, może zakończyć się zakażeniem i infekcją. Nigdy nie mamy pewności, co do tego, czy dana infekcja nie rozwinie się w nowotwór. Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, przy czym należy zaznaczyć, że prezerwatywy nie dają pełnej ochrony, przed tego typu wirusami. Rozwiązaniem są także szczepienia ochronne, przeciwko najbardziej groźnym typom wirusa HPV, które prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy. Należy do nich HPV 16 i HPV 18. Szczepienia ochronne nie zapewniają całkowitej ochrony przed nowotworami, ale tego typu profilaktykę warto stosować. Dostępne na polskim rynku szczepionki nie leczą już rozwiniętych infekcji, wywołanych wirusami HPV. Kobiety, które chcą uchronić się przed rakiem szyjki macicy, powinny regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Cytologia czy testy na HPV to powszechne badania, które pozwalają wcześnie wykryć zmiany, także te nowotworowe. Nawet panie, które zaszczepią przeciwko HPV, nie mogą zapominać o okresowych badaniach cytologicznych. Test HPV jest uzupełnieniem diagnostyki cytologicznej, co zwiększa skuteczność profilaktyki raka szyjki macicy u kobiet.
Wczesne wykrycie zmian przednowotworowych daje szansę na całkowite wyleczenie raka. Bez odpowiedniej profilaktyki i ochronie, nie ma mowy o zapewnieniu pełni zdrowia, dlatego świadome kobiety, muszą wiedzieć, jak ważne jest zabezpieczenie się przed infekcjami, które niekiedy okazują się być bardzo niebezpieczne.
Katarzyna Antos