Dotychczas niewiele myśleliśmy na temat wirusologów. Ich praca bardzo często odbywała się w laboratoryjnej ciszy i bardzo rzadko przebijała się do głównego nurtu wiadomości medialnych. Zawód wirusologa był niedoceniany i słabo opłacany. Zresztą podobna sytuacja ma miejsce w przypadku analityków medycznych, których praca pozwala zdiagnozować chorobę i dobrać odpowiednie metody leczenia. O wirusologach i analitykach medycznych zrobiło się głośno za sprawą pandemii COVID-19. Wszyscy oczekujemy wynalezienia szczepionki oraz skutecznego leku na koronawirusa. Książka Wirusolodzy ma za zadanie przybliżyć ich pracę oraz dostarczyć nam wielu wartościowych informacji na temat wirusa. Mira Suchodolska oddaje w nasze ręce tytuł, który przyjął formę wywiadu z największymi autorytetami polskiej wirusologii.
Polscy wirusolodzy mają na koncie sporo odkryć
Choć o wirusologii wielu z nas wie niewiele, to nasi naukowcy specjalizujący się w tej wąskiej dziedzinie mają spore dokonania na skalę światową. Zawdzięczamy im wiele cennych odkryć. Być może niebawem odetchniemy z ulgą, gdy zespół badaczy dopracuje szczepionkę na HCV, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Czym jest wirus?
Książka Wirusolodzy przybliża czytelnikowi, czym tak naprawdę jest wirus. Choć mówi się o nim na lekcjach biologii, to wielu naukowców ma wątpliwości, czy w ogóle jest organizmem żywym. Wirusy nie potrafią żyć poza organizmem gospodarza – zwierzęcia, człowieka czy rośliny. Wiele z nich zawiera jedynie materiał genetyczny otoczony białkiem. Istnieją jednak bardziej zaawansowane wirusy, które rozmiarami przypominają bakterie i posiadają szereg białek, w tym takich, które naprawiają błędy podczas replikacji materiału genetycznego. Wirusy mogą zawierać dwuniciowe DNA lub RNA, a także jednoniciowe DNA oraz jednoniciowe RNA. To czyni je niezwykle zróżnicowaną grupą.
Jak działają wirusy?
Wirus ma jeden cel, przedostać się do naszego organizmu, przejąć kontrolę nad komórkami w naszym ciele i zmusić je do namnażania swojego materiału genetycznego. Gdy przy okazji kogoś zainfekujemy, to jest to dla niego dodatkowa korzyść, ponieważ pojawia się druga maszyneria do replikacji materiału genetycznego.
Dlaczego COVID-19 jest groźniejszy od wirusa grypy?
Co sprawia, że COVID-19 jest tak groźny? Dlaczego, pomimo iż daje objawy podobne do grypy, poświęca mu się tyle uwagi i nakazuje izolację osobom zakażonym tym patogenem? Po pierwsze, COVID-19 jest wirusem odzwierzęcym, którego nasz organizm nie zna. W związku z tym całe społeczności są narażone na zakażenie tym patogenem. Po drugie, przenosi się nieco lepiej z człowieka na człowieka niż inne wirusy. Po trzecie, charakteryzuje się wyższą śmiertelnością niż zwykła grypa. Jednak to nie sam COVID-19 nas zabija, a zbyt nasilony stan zapalny w organizmie, który stanowi odpowiedź układu immunologicznego na wniknięcie nieznanego patogenu.
Lek na COVID-19 jest opracowywany także w Polsce
Wirusolodzy to książka, która przybliża wiele istotnych kwestii. Pokazuje, jak prowadzi się badania nad szczepionkami. Wyjaśnia mechanizm działania potencjalnego leku na COVID-19, który bazuje na elemencie, który może skutecznie zapobiegać łączeniu się wszystkich koronawirusów z receptorem na naszych komórkach. Pracowano nad nim już dawniej, teraz naukowcy muszą sprawdzić, czy działa na COVID-19 i jest bezpieczny dla ludzi. Czy ich praca zaowocuje lekiem na ten groźny patogen? Odpowiedź na to pytanie przyniesie czas.
Wirusolodzy Miry Suchodolskiej, czyli solidna porcja rzetelnych informacji
Z książki Wirusolodzy autorstwa Miry Suchodolskiej dowiemy się też, jak epidemie zmieniają świat, jaki jest związek między wirusami a nowotworami, dlaczego niektóre wirusy są pożyteczne dla człowieka, jak działają szczepionki i dlaczego wirusy pochodzenia odzwierzęcego są tak groźne dla człowieka. To doskonała lektura dla wszystkich tych, którym brakuje wiarygodnych i rzetelnych informacji na temat obecnej epidemii. W mediach często pojawiają się sprzeczne informacje. Warto zweryfikować je, sięgając po książkę Wirusolodzy. Mira Suchodolska zadbała o to, aby była ona napisana przystępnym językiem i każdy, nawet niemający zbyt dużej wiedzy biologicznej, mógł zrozumieć zawarte w niej informacje.