wirusowe-zapalenie-watroby-typu-a-co-warto-o-nim-wiedziec

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to groźna choroba, o której rzadko myślimy, korzystając z usług restauratorów czy jedząc nieumyte owoce prosto ze straganu. Tymczasem wystarczy tylko chwila nieuwagi, by zarazić się wirusem HAV.

Drogi zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A

Z przeprowadzonych badań wynika, iż w Europie WZW A stanowi ok. 40% wszystkich zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby. W większości przypadków do zakażenia HAV dochodzi w wyniku spożywania zakażonej wody lub żywności – 95% zachorowań. Zagrożenie stanowi również bezpośredni kontakt z osobą zakażoną wirusem HAV, ponieważ może ona zarażać innych ludzi 14-21 dni przed i 7 dni po wystąpieniu objawów choroby. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia epidemiologicznego, ponieważ wirusowe zapalenie typu A początkowo nie daje żadnych symptomów, toteż chory może normalnie pracować w punktach gastronomicznych, przy zbiorach warzyw i w zakładach przetwórstwa żywności.

HAV można również zarazić się podczas kontaktów seksualnych bez użycia prezerwatyw, zwłaszcza stosunków analnych, gdyż wirus zapalenia wątroby typu A znajduje się w fekaliach i tym samym w okolicach odbytu. Niebezpieczny bywa też kontakt z zakażoną krwią, toteż przy niesieniu pierwszej pomocy warto pamiętać o lateksowych rękawiczkach.

W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A w grupie ryzyka znajdują się osoby, które na co dzień mają kontakt z materiałem potencjalnie zakaźnym, czyli pracownicy oczyszczalni ścieków, służby zdrowia, rolnicy, osoby sezonowo zatrudnione przy zbiorze upraw oraz osoby zajmujące się wywozem szamba.

HAV – czas inkubacji i objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A

Czas inkubacji HAV waha się od 15 do 50 dni, toteż pierwsze objawy choroby pojawiają się stosunkowo późno. W przypadku dzieci WZW A czasem nie daje żadnych symptomów, niestety, dorośli nie mają takiego szczęścia i „żółtaczkę brudnych rąk” przechodzą pełnoobjawowo. WZW A manifestuje się zażółceniem skóry i twardówki oczu, ponieważ w organizmie gwałtownie zwiększa się stężenie bilirubiny.

Leczenie WZW A

Niestety, nie wynaleziono leku na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Choroba mija samoistnie, przy czym wskazane jest, aby osoba z WZW A znajdowała się w szpitalu pod fachową opieką lekarzy. Specjaliści zalecają, aby chorzy ograniczyli aktywność fizyczną, przestrzegali specjalnej diety i pili duże ilości wody.

Mamy jednak dobrą wiadomość, na wirus zapalenia wątroby typu A można się zaszczepić. Po podaniu dwóch dawek szczepionki w odstępie kilkumiesięcznym powstają przeciwciała, które nierzadko chronią nas przed HAV na całe życie.

Irmina