Jakie maja znaczenie witaminy w diecie kobiet dojrzałych? Dieta kobiet w okresie menopauzalnym powinna być urozmaicona i bogata w makroskładniki i witaminy, szczególnie z grupy B. Ich niedobór prowadzi do zaburzeń działania układu nerwowego i poziomu cholesterolu oraz zaburzeń w prawidłowej pracy wątroby, tarczycy i nerek.
Najnowsze badania pokazują, że brak witaminy B pociąga za sobą wzrost poziomu homocysteiny, aminokwasu uważanego za znaczący czynnik ryzyka rozwoju chorób układu krążenia.
Obniżenie poziomu homocysteiny łagodzi powstawanie zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, co z kolei zmniejsza ryzyko zawału serca. Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, dlatego nie mogą być magazynowane w organizmie. Dostarczenie ich z pożywieniem lub w postaci suplementów złagodzi takie objawy klimakteryjne jak uderzenia gorąca, trudności w zasypianiu oraz poczucie zmęczenia i rozdrażnienia.
Witamina B1, zwana tiaminą jest potrzebna do produkcji energii dla całego organizmu, ale przede wszystkim zabezpiecza mózg i resztę układu nerwowego. To ona jest odpowiedzialna za naszą koncentrację i sprawność myślenia. Pomaga również w likwidowaniu stresów i zmęczenia, utrzymaniu dobrego samopoczucia, oraz zachowaniu dobrej pamięci przez wiele lat.
Jej niedobór objawia się rozdrażnieniem, zaburzeniami snu, migreną, bólami oczu i drętwieniem kończyn.
Anna J