Dieta kobiet w okresie menopauzalnym powinna być urozmaicona i bogata w makroskładniki i witaminy, szczególnie z grupy B. Ich niedobór prowadzi do zaburzeń działania układu nerwowego i poziomu cholesterolu oraz zaburzeń w prawidłowej pracy wątroby, tarczycy i nerek.
Ryboflawina, czyli witamina B2 odpowiedzialna jest za prawidłowe widzenie, ochronę skóry i paznokci oraz gojenie się ran. Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi 15mg, ale przy stosowaniu diety obfitującej w tłuszcze gwałtownie wzrasta.
Objawami niedoboru mogą być zaczerwienione, piekące oczy, stany zapalne warg lub języka. Następną w kolejności witaminą w grupie jest B3- niacyna, która jest ważna dla kobiet po 50 roku życia ze względu na właściwość obniżania poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz regulacji krążenia, przez obniżenie podwyższonego ciśnienia tętniczego.
Soja w 100g swojego ziarna zawiera 2,5mg niacyny, co obniża poziom cholesterolu nawet do 30%. B3 ma również wpływ na nasz układ trawienny, gdyż kontroluje czynności ruchowe i wydzielnicze żołądka, poprawia skład soków trzustki i normalizuje czynności wątroby.
Anna J