Kwas hialuronowy to magiczny składnik większości kremów przeciwzmarszczkowych oraz wszelkich zabiegów odmładzających na ciało. Czy jednak na tym kończą się jego właściwości?
Preparaty podawane drogą iniekcyjną
Tymczasem wykorzystanie kwasu hialuronowego nie kończy się oczywiście na samych kremach. W medycynie estetycznej istnieje ogromna ilość różnych preparatów, które jako jeden ze składników mają właśnie kwas hialuronowy. Wysoką skutecznością odznaczają się preparaty wstrzykiwane podskórnie. Zawierają one skondensowaną dawkę kwasu hialuronowego i innych składników, które dodatkowo wspomagają jego działanie. Kwas hialuronowy, dostarczony do komórek, potrzebuje czasu, żeby rozpocząć swoje działanie naprawcze. Nie tylko nawilży skórę od środka (1 gram kwasu może wiązać się nawet z 6 litrami wody!), ale również pobudzi ją do odbudowy. Z wiekiem bowiem nie tylko kwas hialuronowy zanika w naszym organizmie – osłabiają się również włókna kolagenowe, odpowiedzialne za napięcie i elastyczność skóry. Kwas hialuronowy pobudza fibroblasty do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych.
Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego mają tylko dwa minusy. Po pierwsze część populacji może mieć reakcję uczuleniową na kwas. Pod drugie – niestety, efekt po podaniu kwasu hialuronowego nie jest trwały. Wszystkie zabiegi, które używają preparatów z kwasem hialuronowym, będą dawały efekt maksymalnie do 3 lat. Można przedłużyć działanie zabiegów powtarzając je. Po około 2-3 latach kwas ulega wchłonięciu przez organizm, przez co jego efekty słabną, a na koniec zanikają.
Magdalena Walma