Przyznanie stopnia niepełnosprawności pozwala wielu osobom chorym na życie w lepszych warunkach, dzięki korzystaniu z różnych form pomocy. Dowiedz się jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności.
Jak orzeka się o niepełnosprawności?
Aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności trzeba stanąć przed komisją lekarską. W czasie posiedzenia składu orzekającego ma miejsce badanie oraz ocena faktycznego stanu zdrowia osoby ubiegającej się o stopień. Wniosek jest rozpatrywany nie dłużej niż 1 miesiąc od dnia jego złożenia. W szczególnie skomplikowanych sprawach termin ten jest przedłużany do 2 miesięcy. Komisja przyznaje stopień niepełnosprawności na czas określony lub na stałe. Od decyzji PZON można odwołać się w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia.
Stopień niepełnosprawności uprawnia do wielu różnych ulg i przywilejów, m.in. zniżki na przejazdy komunikacją miejską i pociągami, karty parkingowe, ulgowe bilety w placówkach kultury, rabaty na usługi telekomunikacyjne, legitymacja osoby niepełnosprawnej. Konkretne ulgi i uprawnienia przyznane niepełnosprawnemu są zawsze wymienione w orzeczeniu.
M. Witczak