Mało która choroba budzi tyle lęku, co nowotwór. Być może dlatego, że aby go wyleczyć, musimy zgodzić się na zniszczenie naszego organizmu, a skutki odczuwamy jeszcze długo po zakończeniu terapii. W jaki sposób terapie antyrakowe wpływają na nasze ciało?
Na reakcję komórek możemy czekać od milisekund do wielu dni. miesięcy, a nawet lat po napromienianiu. Najszybciej obserwujemy jonizację i w efekcie wytwarzanie wolnych rodników, a także zmiany chemiczne w komórkach, doprowadzające w następnych godzinach do uszkodzeń biochemicznych DNA, RNA.
Komórki tracą zdolności reprodukcyjne, zaburza się ich metabolizm. W efekcie pojawiają się subletalne uszkodzenia komórek, które możemy obserwować jeszcze lata po przyjęciu dawki promieniowania. Uszkodzenie komórek będzie się pogłębiać i prowadzi ostatecznie do ich śmierci.
Skóra po radioterapii
Odczyny skórne po radioterapii pacjentek leczonych z powodu raka piersi dotyczą prawie 90% kobiet i można je klasyfikować na cztery podstawowe grupy, zależnie od stopnia nasilenia:
- niewielki rumień z suchym złuszczanie naskórka,
- rumień o dużym nasileniu, często z obrzękiem i wilgotnym złuszczaniem naskórka
- silne wilgotne złuszczanie z łatwymi krwawieniami w miejscu urazów i otarć 3 naskórka,martwica i owrzodzenia obejmujące naskórek i skórę właściwą, samoistne krwawienia.
- Oddzielnym problemem może być konieczność zabiegów rekonstrukcyjnych i poprawiających wygląd czy funkcjonalność narządów. Tutaj obowiązuje refundacja przez NFZ zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii, zarówno z użyciem implantów (refundowany jest również koszt implantu), jak i tkanek własnych.
Wacław Pawliszyn