wplyw-estrogenu-na-mozg

O tym, jak istotna jest rola estrogenu dla zdrowia kobiet, napisano już wiele mądrych artykułów. Wiadomo też, że brak tego hormonu, charakterystyczny dla okresu przekwitania, ma wpływ na nasze zdrowie i psychikę. W jaki sposób oddziaływuje na nasz mózg?

Bardzo ciekawe badanie wykazało, że kobiety nie różnią się od mężczyzn, jeśli chodzi o szybkość reagowania na nowe bodźce… chyba, że znajdują się właśnie w momencie cyklu o najwyższym stężeniu estrogenu. Wtedy są o wiele od nich szybsze i uważniejsze! Badania te wykazały również, że podanie nawet niewielkiej ilości estrogenu w innym momencie cyklu daje taki sam efekt.

Estrogen działa jak narkotyk dla naszych neuronów. Kiedy zaczyna nam go brakować, znacznie pogarsza się nasza zdolność do elastycznego reagowania na nowe bodźce.

Mózg na odwyku

Pozbawiony swojej dziennej dawki hormonu mózg zaczyna gorzej funkcjonować. To stąd nasze wrażenie, jakby zasnuwała go mgła – łatwo wytrącić nas z równowagi, trudniej się skupić, gorzej zapamiętujemy.

Kiedy brakuje estrogenu, nasze neurony “zawieszają się”, jak komputer. Badania Teksańskiego Uniwersytetu Medycznego wykazały braki aktywności w niektórych obszarach kory mózgowej kobiet, które przechodziły menopauzę, a dokładnie – w ośrodkach odpowiedzialnych za gospodarkę tłuszczami. Mózg zapomina wysłać sygnał, by spalić tłuszcz, za to informuje ciało, że dobrze by było go odłożyć na później.

Joanna Pastuszka-Roczek