Narcyzm na ogół kojarzy nam się z zadbanym mężczyzną, który jest skoncentrowany wyłącznie na sobie i swoich potrzebach. Taki człowiek nie dostrzega innych i brakuje mu empatii. Niestety, problem narcyzmu nie omija też kobiet. Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek to książka, która ma na celu uzdrowić panie, które czują się niedostatecznie dobre dla swoich rodzicielek. Karyl McBride przez lata borykała się z licznymi deficytami, aż w końcu odkryła, w czym tkwi problem. Jej matka cierpiała na zaburzenia narcystyczne, przez co nie mogła dać swojej córce tego, czego ta najbardziej potrzebowała.
Narcystyczna matka rzadko zachowuje się w sposób patologiczny
Narcystyczna matka często tworzy całkiem normalną rodzinę, w związku z tym nikt nawet nie przypuszcza, że dziecku dzieje się krzywda. Jej córka chodzi nakarmiona, dobrze ubrana, otrzymuje wszystkie niezbędne pomoce naukowe. Niestety, nie widać, że w jej domu brakuje tego, co najważniejsze, czyli ciepła, empatii, troski i zainteresowania.
Dlaczego córki bardziej cierpią z powodu narcyzmu matek?
Narcystyczna matka bywa problematyczna, jednak to córka bardziej cierpi z powodu zaburzeń swojej rodzicielki aniżeli syn. Wynika to z faktu, iż dla dziewczynki wzorcem jest mama, a nie ojciec. To z nią się identyfikuje i jej pragnie dorównać. W rezultacie narcyzm często bywa przekazywany z pokolenia na pokolenie. Narcystyczna matka często nie zaznała wsparcia i miłości od swojej rodzicielki, czyli naszej babki. Same nieświadomie możemy przekazać brak empatii swoim córkom.
Kim jest narcystyczna matka?
Narcystyczna matka jest skoncentrowana wyłącznie na sobie. Nie potrafi tworzyć trwałych i głębokich przyjaźni, ponieważ skupia się tylko na tym, co sama może wynieść z danej relacji. Nie chce bowiem niczego dawać od siebie, koncentruje się wyłącznie na braniu. Taka kobieta nie okazuje też ciepła swojej córce, nie przyznaje jej prawa do autonomii i bycia sobą. Nie interesują jej emocje swojej dorastającej latorośli. Nie potrafi z nią rozmawiać. Nigdy nie przygotowuje ulubionej zupy swojej córki po to, aby sprawić jej przyjemność. Zdarza jej się natomiast ciągle opowiadać o swoich osiągnięciach, planach i marzeniach. Narcystyczna matka ma wielką potrzebę uwagi, dlatego opowiada znajomym córki o tym, kogo poznała w pracy i jak może jej to pomóc na kolejnych etapach życia. Kobiety dotknięte tym rodzaje zaburzenia często są przekonane o własnej nieomylności. W związku z tym strofują innych, tym własne córki, sprawiając, że te wstydzą wyrazić się własne zdanie.
Na jakie zagrożenia są narażone córki narcystycznych matek?
Córka narcystycznej matki pragnie zasłużyć na uwagę i miłość matki. Próbuje być perfekcyjna w tym, co robi, spełniać wszystkie jej oczekiwania. Wtedy przez chwilę matka traktuje jej sukces jako własny. Niestety, taka postawa przekłada się na zachowanie w relacjach damsko-męskich i rezygnację z własnych potrzeb na rzecz relacji z partnerem.
Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek, czyli droga ku uzdrowieniu
Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek to poradnik psychologiczny, który ma na celu uzdrowić kobiety, które wychowały się w domu pozbawionym matczynego ciepła. Książka ma im uzmysłowić, skąd biorą się ich deficyty i jak można je uzupełnić. Karyl McBride jest nie tylko psychoterapeutką z wieloletnim stażem, ale też córką narcystycznej matki, zna zatem problem od podszewki. Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek to książka adresowana do kobiet w różnym wieku, które pragną lepiej zrozumieć problem, z którym się zmagają i uczynić swoje życie lepszym. Poradnik został napisany niezwykle przystępnym językiem, dlatego z jego dobrodziejstw może skorzystać każdy.