Tommy Hellsten jest nie tylko psychoterapeutą z wieloletnim stażem, który pracował z dorosłymi dziećmi alkoholików. Sam doświadczył skutków wychowywania w rodzinie destrukcyjnej, gdzie alkohol znajdował się na pierwszym miejscu potrzeb rodziców. Książka, którą napisał, ma na celu uświadomienie osobom dotkniętym tym problemem, że nie są same. Pozwala im też lepiej zrozumieć emocje, które nimi targają. Dlaczego warto sięgnąć po poradnik Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików?
Dzieci jako ofiary błędów wychowawczych rodziców
Tommy Hellsten nie koncentruje się wyłącznie na dorosłych dzieciach alkoholików. Opowiada też o trudnych emocjach, jakich doświadczają ofiary molestowania seksualnego, fanatyzmu religijnego oraz nieobecności duchowej rodziców. Niestety, bardzo wiele rodzin jest dysfunkcyjnych i nie daje dziecku tego, czego potrzebuje.
Dlaczego cechy dziecka nie są akceptowane w społeczeństwie?
Warto sobie uświadomić, że dziecko posiada pewne cechy, które są społecznie nieakceptowalne. Szczerość, zaufanie, poczucie sprawiedliwości w dzisiejszym świecie zastępują krętactwa, podejrzliwość i chęć wyzysku. Tak naprawdę dzieckiem nie przestaje się być w chwili osiągnięcia 18. roku życia i uzyskania dowodu osobistego. Wiele osób nawet w wieku 70 lat ma w sobie coś z dziecka. Zazwyczaj jednak to określenie kojarzy nam się pejoratywnie. Gdy mówimy, że ktoś zdziecinniał, nie mamy na myśli, że stał się prawdomówny, lecz niepoważny i nieodpowiedzialny. Tymczasem pielęgnowanie w sobie dobrych, dziecięcych cech jest bardzo ważne. Niestety, w wielu rodzinach nie pozwolono młodemu człowiekowi wykształcić w sobie dziecka. Jego wrodzone cechy takie jak ufność i poczucie bezpieczeństwa zostały szybko zniszczone. Gdy dziecko ciągle otrzymywało komunikat – nie wszystkie emocje są dobre, wyrażanie niektórych może zakończyć się źle, stało się podejrzliwe i utraciło fundament w postaci poczucia bezpieczeństwa.
Nauka poprzez odzwierciedlenie
Dziecko uczy się poprzez odzwierciedlenie. Jeśli rodzice nigdy nie okazywali smutku, a wręcz go zwalczali w młodym człowieku, to taka osoba otrzymała komunikat, że to niewłaściwe uczucie. Zaczęła je wypierać, co nie oznacza, że przestała go doświadczać. W rezultacie w dorosłym życiu na ogół okazujemy tylko te emocje, które były dopuszczalne w naszym domu rodzinnym.
Samotność dorosłych dzieci alkoholików
Dorosłe dzieci alkoholików często czuły się bardzo samotne. Jeśli osobą pijącą był ojciec, to nigdy nie można było wierzyć w jego obietnice. W środę zapewniał, że w czwartek pójdzie z dzieckiem na łyżwy, po czym nie docierał do domu, lecz do pobliskiego pubu. Natomiast matka zamiast zająć się dzieckiem, była pochłonięta własnymi emocjami. Czuła, że to jej wina, że mąż pije. Nie przytulała dziecka, lecz ciągle chodziła poirytowana. Nie miała też energii na to, aby szczerze z nim porozmawiać. Dziecko nauczyło się, że może liczyć tylko na siebie, a ludziom nie można ufać.
Wypieranie prawdy w rodzinach dotkniętych alkoholizmem
Do tego dochodzą jeszcze zasady, które obowiązują w każdej rodzinie alkoholowej. Są one bardzo proste:
- nic nie mówić
- niczego nie czuć
- nikomu nie ufać.
Dziecko nie może powiedzieć koleżance, że jego ojciec pije i urządza awantury. Musi też nauczyć się tłumić w sobie negatywne emocje, bo matka zamiast przyznać do nich prawo młodemu człowiekowi, twierdzi, że ojciec wcale nie jest taki zły i dzisiaj będzie wszystko okej. Doskonale wie, że nie jest w stanie ręczyć za zachowanie pijanego męża. W związku z tym dziecko dość szybko dowiaduje się, że nikomu nie można ufać. Matka zapewniała, że dzisiaj będzie spokój w domu, a jest kolejna awantura w tym tygodniu.
Dorosłe dzieci alkoholików i ich problemy z nazywaniem emocji
Nic dziwnego, że dorosłe dzieci alkoholików w dorosłym życiu mają problem z doświadczaniem emocji i ich nazywaniem. Nie potrafią mówić o swoich problemach oraz uczuciach. Boją się komuś zaufać, bo życie nauczyło ich, że każdy kłamie. Obietnice rzadko zostają dotrzymane i jest to kwestia losowa.
Poradnik dla każdego, kto doświadczył trudnych przeżyć w domu rodzinnym
Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików uświadamia, skąd biorą się pewne problemy. Pozwala lepiej zrozumieć własne postępowanie w szerszej perspektywie. Uczy też, jak radzić sobie z problemami charakterystycznymi dla DDA. Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików to książka napisana przystępnym językiem. Jest ona adresowana do każdego, nie tylko do absolwentów psychologii. W rezultacie wszyscy możemy skorzystać z zawartych w niej porad. Tommy Hellsten dysponuje ogromną wiedzą, którą potrafi dzielić się z innymi. Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików to poradnik psychologiczny napisany w niezwykle rzetelny sposób.