Biały ser gości na naszych stołach od zawsze. Doskonały na słodko, słono, zimno i ciepło, zawiera cenne witaminy i sole mineralne. Co kryje się w białym serze?
Pod nazwą twaróg kryje się biały ser, zaliczany do tak zwanych serów świeżych, czyli niedojrzewających. W zależności od tego, jak dużo zawiera tłuszczu, ma konsystencję kremową lub grudkowatą. Wersja chuda twarogu może w ogóle byc pozbawiona tłuszczu, za to najtłustrze twarogi (na przykład serek mascarpone, wywarzany ze śmietanki) mogą mieć go nawet 80%.
Oczywiście najlepiej smakują te ze średnią zawartością tłuszczu, czyli półtłuste. Po nie najczęściej sięgamy, kiedy chcemy zrobić twarożkową pastę z rzodkiewką czy szczypiorkiem. Chude twarogi są bardziej kruche, dlatego świetnie nadaja się do potraw z makaronu na słodko czy też do sałatek.
Twaróg jest dobrym źródłem białka, magnezu, potasu, fosforu oraz wapnia, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D i E, przy czym im chudszy twaróg, tym mniej zawiera substancji odżywczych. Co ciekawe, podgrzewanie czy pieczenie nie wpływa za bardzo na zawarość witamin, gdyż sam biały ser produkuje się ogrzewając kwaśne mleko.
Co kraj, to… ser
Twaróg można wyprodukować z każdego rodzaju mleka, pod warunkiem, że ulega ono fermentacji. Sery różnią się między sobą w zależności od wielu czynników: na przykład im później zaczynamy wyrabiać twaróg, tym jest on kwaśniejszy.
Joanna Pastuszka-Roczek