wszystko-o-kiszonkach

Kiszenie (lub kwaszenie) to jedna z najpopularniejszych metod konserwacji i przechowywania żywności. Czy jest zdrowa? Na czym polega?

Co to jest kiszenie?

Kiszenie polega na fermentacji mlekowej na skutek działania bakterii w środowisku beztlenowym, które rozkładają cukry zawarte w produktach na kwas mlekowy. Ten ostatni przyczynia się do zahamowania procesów gnicia i zachowania żywności w dobrym stanie przez długie miesiące. Oprócz kwasu mlekowego efektem kiszenia są też: niewielka ilość alkoholu oraz kwas octowy, które dobrze wpływają na smak kiszonych produktów. Aby proces kiszenia się powiódł ważne są takie czynniki, jak ilość cukrów w produktach, ilość użytej wody oraz utrzymanie temperatury 15-20°C w początkowej fazie kiszenia (2-3 dni).

Jakie produkty kisimy najczęściej?

Kiszone warzywa są zdrowe i zawierają dużo witamin, m.in. witaminę C i E oraz sole mineralne. W czasie zimy, kiedy jesteśmy pozbawieni świeżych i zdrowych produktów to właśnie kiszonki dostarczają nam ważnych składników i pomagają wzmacniać odporność oraz przyspieszają przemianę materii. W Polsce spotykamy się najczęściej z kiszonymi ogórkami i kiszoną kapustą, choć fermentacji można poddać także wiele innych warzyw: paprykę, pomidory, fasolkę szparagową, cukinię, buraki, grzyby. Wystarczy, że produkty będą świeże i dobrej jakości.

Monika Witczak