Osteoporoza to ubytek masy kostnej, który występuje najczęściej po menopauzie. Jak wygląda leczenie osteoporozy?
Osteoporoza
Choroba metaboliczna kości czyli osteoporoza, to uciążliwe schorzenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niska masa kostna oraz uszkodzona struktura tkanki prowadzi do zwiększenia ryzyka uszkodzeń i złamań kości. Wczesne przekwitanie oraz inne czynniki zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się choroby. Niedobór hormonów takich jak estrogeny, również przyczynia się do osteoporozy u kobiet.
Jak wygląda leczenie osteoporozy?
Nasz układ kostny jest w ciągłym ruchu. Wraz z wiekiem obserwujemy spadek masy kostnej. Do tego dochodzi mnóstwo czynników i uwarunkowania genetyczne czy przebyte choroby. Osteoporoza nie zwraca uwagę na płeć. Atakuje również kobiety, zwłaszcza po okresie menopauzy. Nieodzownym krokiem jest podjecie odpowiedniej terapii. Leczenie osteoporozy polega na przyjmowaniu leków hamujących proces niszczenia kości, pobudzających ich tworzenie oraz substancji wspomagających takich jak witaminy. W leczeniu eliminuje się ból oraz powstałe zwyrodnienia i złamania. W niektórych przypadkach można zastosować także terapię ortopedyczną lub chirurgiczną.
Estrogeny w leczeniu osteoporozy
Estrogeny to hormony, których niedobór obserwujemy u kobiet przechodzących menopauzę. Ich spadek przyspiesza utratę masy kostnej, co przyczynia się do rozwoju osteoporozy. Hormony są nie tylko odpowiednim środkiem hamującym chorobę, ale także metodą na objawy towarzyszące menopauzie. Opóźniają wypadanie zębów czy poprawiają wygląd skóry. Można przyjmować je w formie tabletek lub plastrów.
Bisfosfoniany
Bisfosfoniany to grupa leków stosowanych przy zaawansowanym stadium osteoporozy. Leki mogą być przyjmowane także profilaktycznie, u osób w grupie największego ryzyka. Bisfosfoniany dają ten sam rezultat co estrogeny. Struktura leków przypomina nieco naturalne substancje, obecne w kościach. Leki są powszechnie dostępne w postaci tabletek.
Flawonidy
Flawonidy to substancje roślinne, które także sprawdzają się w leczeniu osteoporozy. Wykazują działanie podobne jak estrogeny. Nie są to popularne w Polsce środki na osteoporozę, ale za granicą cieszą się uznaniem pacjentów, szczególnie tych kobiet, które nie mogą stosować hormonów.
Katarzyna Antos