wypowiedz-wojne-lupiezowi

Łupież to bardzo uciążliwy defekt kosmetyczny, ale spokojnie, nie oznacza on końca świata. Choć jest nieestetyczny, nieprzyjemny i potrafi zachwiać naszą pewność siebie, najczęściej jest całkowicie uleczalny prostymi sposobami.

Znajdź przyczynę

Najczęściej łupież wywołany jest przez grzyby – drożdżaki. Są one naturalnym gościem na naszych głowach. Problem jednak pojawia się, gdy zwiększają one swoją liczbę, szybko się namnażając. Łupież może wywołać np. stosowanie niedopasowanych do naszych potrzeb kosmetyków bądź niedokładne spłukiwanie głowy w czasie mycia.

Lekarstwo w każdym sklepie

Na ten typ łupieżu z powodzeniem pomogą szampony przeciwłupieżowe. Posiadają one składniki, które są w stanie nie tylko wyeliminować objawy, lecz także wyleczyć przyczynę. Wybór jest ogromny i mamy do dyspozycji produkty uniwersalne, te skierowane do kobiet (często zawierają dodatkowe składniki pielęgnacyjne) oraz te przeznaczone dla mężczyzn (odpowiadają na szczególne potrzeby męskiej skóry). W ostatniej grupie możemy odnaleźć choćby Cool Clear – szampon przeciwłupieżowy marki L’Oréal zawierający pirotynian cynku, co umożliwia również skuteczne pozbycie się problemu.

Szampon przeciwłupieżowy z drogerii wcale nie jest mniej skuteczny niż preparat możliwy do kupienia w aptece. Jest po prostu inny. Szampon apteczny działa na inne przyczyny mogące spowodować łupież i warto po niego sięgnąć w sytuacji, gdy ten drogeryjny nie upora się z problemem.

Pomoc kuchenna

Choć często sam szampon przeciwłupieżowy wystarcza, warto spróbować wspomóc jego działanie domowymi sposobami. Może pomóc np. nieco podgrzana oliwa z oliwek, którą wmasowujemy w skórę głowy, a następnie czeszemy włosy szczotką z naturalnego włosia (to postępowanie bardzo podobne jak w przypadku ciemieniuchy u niemowląt). Jednak jest to dość niekomfortowe, gdy posiadamy przetłuszczające się włosy.

Nie zaszkodzi także skorzystanie ze zbawiennego działania ziół i przygotowanie sobie rozmarynową płukankę. Może ona posłużyć do spłukania szamponu przeciwłupieżowego (jeśli przygotujemy dość dużo wywaru) lub tylko do opłukania włosów i skóry głowy. Podziała to kojąco, dezynfekująco i odświeżająco.

Jeśli nie poskutkuje domowa walka z łupieżem, należy wybrać się do lekarza dermatologa. Niestety łupież może być objawem poważniejszej choroby skóry i nie wolno tego bagatelizować.

Autor zewnętrzny