wysilkowe-nietrzymanie-moczu-cz-1

Wielu kobietom ok. 50. roku życia zdarza się popuszczanie moczu podczas biegu, kaszlu lub kichania. Zwykle wstydzą się o tym mówić, choć nietrzymanie moczu nie jest rzadkim problemem.

W jaki sposób zaradzić WNM? Możliwości zaradzenia problemowi mamy dużo, różnią się one stopniem inwazyjności w zależności od stopnia zaawansowania choroby

Ćwiczenia Kegla

To pierwsza i podstawowa metoda leczenia WNM, która nie tylko wzmacnia mięśnie krocza, ale też poprawia krążenie w okolicy pochwy, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej.

Ćwiczenia te powinny stanowić część codzienności każdej kobiety, a już szczególnie tych, które mają tendencje do WNM. Silne mięśnie twojej miednicy mogą lepiej podtrzymywać cewkę moczową, dzięki czemu wytrzymuje ona zwiększone ciśnienie wewnątrzbrzuszne występujące podczas wykonywania różnych czynności.

Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśnia łonowo-guzikowego (tego samego, którego używasz, by zatrzymać strumień moczu) i utrzymaniu go w napięciu licząc wolno do trzech. Następnie rozluźnij mięśnie licząc do pięciu i wykonaj ćwiczenie powtórnie. Postaraj się stopniowo wydłużać czas utrzymania mięśni w napięciu, aż będziesz mogła doliczyć do dziesięciu.

Wykonuj codziennie co najmniej 3 serie po 10 powtórzeń. Rezultaty będą zauważalne po 6-8 tygodniach i będą one obejmowały również większe zadowolenie z seksu. Aby podtrzymać korzystne efekty tych ćwiczeń, należy je wykonywać regularnie i stale – pomagają pokonać problem WNM nawet u 75 procent kobiet dotkniętych tą chorobą. Choć nie leczą każdego typu nietrzymania moczu, zawsze warto ich spróbować przed podjęciem decyzji o leczeniu operacyjnym lub farmakologicznym.

Tym bardziej, że mocne mięśnie dna miednicy nie tylko pomagają w zapobieganiu i leczeniu WNM. Poprawiają też ukrwienie miednicy, przez co zwiększają odporność na choroby, takie jak zakażenie dróg moczowych.

Ćwiczenia Kegla można wykonywać w każdym miejscu i o każdej porze.

dr Preeti Agrawal