Wielu kobietom ok. 50. roku życia zdarza się popuszczanie moczu podczas biegu, kaszlu lub kichania. Zwykle wstydzą się o tym mówić, choć nietrzymanie moczu nie jest rzadkim problemem.
UWAGA!
Ćwiczenia Kegla nie przyniosą pożądanych efektów, jeśli zaciskając mięśnie okolicy pochwy napniesz jednocześnie mięśnie brzucha, ud lub pośladków.
Spowoduje to wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego i pogorszy problem nietrzymania moczu. Aby upewnić się, że wykonujesz ćwiczenia poprawnie, włóż do pochwy dwa palce, rozszerz je lekko i zaciśnij mięśnie pochwy – powinnaś poczuć zaciskanie się mięśni wokół palców.
Są to jedyne mięśnie, które powinny być napięte w czasie ćwiczenia. Aby sprawdzić, czy nie napinasz jednocześnie mięśni brzucha połóż drugą rękę na podbrzuszu – ma ono pozostać miękkie i rozluźnione.
Elektrostymulacja
Szeroko stosowany sposób leczenia zachowawczego i niezwykle pomocna metoda u pacjentek, które nie potrafią samodzielnie ćwiczyć. Zalecana jest kobietom, u których reakcje mięśni są opóźnione, a ich skurcz słabo wyczuwalny. Znacznie osłabione reakcje nerwowo-mięśniowe sugerują częściowe odnerwienie mięśni, a to uniemożliwia efektywne ćwiczenia – słabe skurcze nie są w stanie wzmocnić mięśni.
W takich przypadkach pomocna jest elektrostymulacja, która poprawia ukrwienie, a odpowiedni bodziec elektryczny wymusza siłę skurczu potrzebną do uruchomienia procesu odbudowy mięśnia. Okres rehabilitacji może trwać od dwóch do kilku miesięcy – zależnie od stopnia osłabienia mięśni, sumienności w ćwiczeniach, czynników dodatkowych (np. nadwagi).
dr Preeti Agrawal