Wielu kobietom ok. 50. roku życia zdarza się popuszczanie moczu podczas biegu, kaszlu lub kichania. Zwykle wstydzą się o tym mówić, choć nietrzymanie moczu nie jest rzadkim problemem.
Z zabiegów można skorzystać w gabinecie lekarskim, można je także wykonywać samodzielnie w domu, po uprzednim wyjaśnieniu sposobów postępowania przez lekarza/terapeutę. Ważna jest również okresowa kontrola postępów leczenia – najlepiej udokumentowana obiektywnym pomiarem wzrostu siły mięśni. Ma to ogromne znaczenie mobilizujące pacjentów do dalszych ćwiczeń.
Na naszym rynku są dostępne elektrostymulatory, których użytkowanie jest bardzo proste: aplikacja elektrod jest łatwa, programy są wpisane w pamięć urządzenia. Ich używanie jest wygodne i bezpieczne. Stosowanie tej metody przez dłuższy czas działa jak siłownia dla mięśni dna miednicy – do tego stopnia, że pomaga przy obniżeniu i zaburzeniach statyki narządów płciowych. Dostępne urządzenie to BODY CLOCK SensaTone – stymulator mięśni przepony miednicznej.
EPINO Libra
Służy do samodzielnego treningu pęcherza. Przedmiot ten składa się z silikonowego balonika, pompki z manometrem oraz łączącego je wężyka. Balonik wprowadza się do pochwy, a za pomocą pompki do jego wnętrza pompowane jest powietrze, dzięki czemu balonik dopasowuje swój kształt do wnętrza pochwy. Wówczas należy wykonać określone ćwiczenia. Wzrost napięcia w mięśniach odzwierciedla wskazówka manometru. Z przeprowadzonych badań wynika, że mięśnie dna miednicy stają się silniejsze już o 60 procent w ciągu regularnego trzytygodniowego treningu.
O pozostałych metodach leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu napiszemy w kolejnej części artykułu.
dr Preeti Agrawal