W poprzedniej części naświetliliśmy problem tej wstydliwej choroby. W tej prezentujemy kolejne metody walki z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, który to problem dotyka coraz większej grupy kobiet.
Contrelle Activgard
To rozwiązanie na Zachodzie dostępne jest od blisko 20 lat, w Polsce pojawiło się w 2010 roku. Po umieszczeniu w pochwie Contrelle Activgard delikatnie unosi pęcherz moczowy i w ten sposób koryguje zagięcie szyjki pęcherza moczowego i zapobiega lub redukuje nietrzymanie moczu, nawet w trakcie wysiłku. Pacjentki mogą normalnie oddawać mocz bez potrzeby usuwania tego urządzenia, które jest łatwe w użyciu i, tak jak tampon, nieodczuwalne i niewidoczne.
Contrelle Activgard może być używany do 16 godzin, bez konieczności zmiany, ale nie wolno stosować go równocześnie z tamponami. Nasączenie wodą przed użyciem zapobiega wysuszaniu błony śluzowej. Występuje w trzech rozmiarach i jest jednorazowego użytku.
Trening pęcherza
To świadome odraczanie momentu oddawania moczu, połączone z zapisywaniem parć naglących i mikcji w specjalnym dzienniczku. Istotne jest także kontrolowanie ilości i częstości przyjmowanych płynów. We wczesnej fazie choroby leczenie rozpoczyna się od treningu pęcherza – po to, aby przywrócić choć częściową sprawność jego mięśni. Najprostsze ćwiczenia z tej grupy polegają na oddawaniu moczu w określonych godzinach i stopniowym zwiększaniu przerw między wizytami w toalecie.
Nawyki żywieniowe
Unikajmy środków moczopędnych, do których zaliczamy kawę, czarną herbatę, a nawet chłodny klimat. U wielu kobiet ilość wydalanego moczu zwiększa się w pierwszym dniu cyklu – wtedy organizm pozbywa się płynów nagromadzonych przed miesiączką. W tym stanie, z powodu pełnego pęcherza, WNM będzie się nasilać.
dr Preeti Agrawal