W poprzedniej części naświetliliśmy problem tej wstydliwej choroby. W tej prezentujemy kolejne metody walki z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, który to problem dotyka coraz większej grupy kobiet.
Leczenie operacyjne NTM
Potencjalnymi kandydatkami do leczenia operacyjnego są:
kobiety z wysiłkowym NTM (lub NTM mieszanym, tj. wysiłkowym i z parcia) w przypadku dużego nasilenia, czyli gubienia moczu w czasie chodzenia lub bez wysiłku (np. wyciek moczu w nocy), kobiety z wysiłkowym i mieszanym nietrzymaniem moczu po niepowodzeniu leczenia zachowawczego, osoby z nietrzymaniem moczu, które współtowarzyszy chorobom neurologicznym – zawsze w oparciu o badanie urodynamiczne, chorzy na nietrzymanie moczu z parć, po niepowodzeniu leczenia wszystkimi metodami zachowawczymi.
Operacyjne leczenie dotyczy prawie wyłącznie wysiłkowego NTM. Dla każdego chorego indywidualnie dobierana jest metoda operacyjna. W każdym przypadku planowanego leczenia chirurgicznego zalecane jest wykonanie kompleksowego badania urodynamicznego. Skuteczność najlepszych metod sięga 100 procent bezpośrednio po zabiegu, jednak z upływem czasu NTM może nawrócić.
W przypadku najskuteczniejszych metod (TVT, operacja Burcha, sling, sztuczny zwieracz), NTM nawraca u maksymalnie 15 procent chorych po 5 latach od operacji, co oznacza, że szansa na całkowite wyleczenie po 5 latach wynosi 85 procent.
Dr Preeti Agrawal jest doktorem nauk medycznych, specjalistą II stopnia z ginekologii i położnictwa. W okresie 1995-2001 odbyła szereg staży naukowych specjalizacyjnych w Niemczech, Danii, Anglii i Kanadzie. Jest autorką szeregu książek o tematyce menopauzy i kobiecości.
dr Preeti Agrawal