Wysoka wrażliwość sensoryczna to właściwość mózgu, który jest niezwykle podatny na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Rejestruje każdą, nawet najdrobniejszą zmianę. Osoby wysoko wrażliwe przetrwały i są premiowane przez ewolucję, ponieważ przez swoją czujność potrafią dość szybko dostrzec nadciągające niebezpieczeństwo. Wysoka wrażliwość sensoryczna to jednak nie tylko zalety, w tym świetnie rozwinięta intuicja, ale też problem ze skompletowaniem garderoby. Kiedy ubrania stają się niewygodne?
Spis treści:
- Jak działa wysoka wrażliwość?
- Kiedy ubranie staje się niewygodne. Drapiące swetry
- Jak osoby wysoko wrażliwe postrzegają rajstopy?
- Dopasowane ubrania a wysoka wrażliwość
- Osoby wysoko wrażliwe powinny zastąpić jeansy spodniami materiałowymi
- Osoby wrażliwe powinny pożegnać skórzane paski
- Bluzka z dekoltem carmen
- Stanik z odpinanymi ramiączkami
- Ubrania z poliestru
- Ubrania lniane – czy są odpowiednie dla osób wrażliwych?
- Ubrania z koronką – kiedy stają się problemem?
Jak działa wysoka wrażliwość?
Wysoka wrażliwość sensoryczna sprawia, że odbieramy świat mocniej. Czynniki, które dla większości osób są niedostrzegalne, dla nas mogą stać się uciążliwe. Np. głośna rozmowa pod oknem zazwyczaj nie irytuje ludzi. Osobę wysoko wrażliwą może jednak rozpraszać i uniemożliwiać jej normalne funkcjonowanie. Podróż na ogół sprawia ludziom przyjemność. Lubią oni od czasu do czasu zmieniać otoczenie i próbować nowych rzeczy. Osoby wysoko wrażliwe potrzebują więcej czasu na adaptację do nowych warunków. Ich mózg nieustannie przetwarza informacje, aby znaleźć dla nich najlepsze wyjście z sytuacji, dlatego też takie jednostki szybciej się męczą. Pojawiają się u nich także problemy z odpoczynkiem. Jednocześnie wysoka wrażliwość sensoryczna sprawia, że lubiane przez innych bransoletki irytują nas w ciągu dnia, a popularny sweter wśród influencerek zwyczajnie drapie.
Kiedy ubranie staje się niewygodne. Drapiące swetry
Czy wiesz, że jesień i zima nie należą do ulubionych pór roku osób wysoko wrażliwych? Wynika to z faktu, iż wraz z nastaniem chłodniejszych dni sięgamy po swetry, czapki, rękawiczki, szaliki i ciepłe płaszcze. Wełna, kaszmir czy moher są niezwykle pożądane przez większość ludzi. Te naturalne włókna przepuszczają powietrze, a jednocześnie zapewniają odpowiednią warstwę termoizolacyjną. Co ciekawe, cienka bluzka z kaszmiru potrafi grzać mocniej niż gruby sweter z akrylu czy poliestru. Niestety wełniane swetry, a nawet czapki z kaszmiru często drapią osoby wysoko wrażliwe. Te nie są w stanie w nich wytrzymać nawet 5 minut, ponieważ odnoszą wrażenie, że ich ciało zostało zaatakowane przez stado owadów albo wystawione na średniowieczne tortury. Swetry z poliestru i akrylu też się mechacą, przez co zaczynają mechanicznie drażnić skórę. Natomiast bawełniane nierzadko mają zbyt sztywne włókno. Osoby wysoko wrażliwe zazwyczaj postrzegają swetry wiskozowe z domieszką nylonu jako przyjemne w dotyku, jednak na dłuższą metę mogą okazać się dla nich zbyt opinające i ściskające ciało.
Jak osoby wysoko wrażliwe postrzegają rajstopy?
Rajstopy stanowią konieczność, gdy robi się chłodniej, a chcemy założyć sukienkę czy spódniczkę. Ponadto dla wielu osób stanowią modowy dodatek, który nadaje charakteru stylizacji. Niestety osoby wysoko wrażliwe nie postrzegają ich tak pozytywnie. Cieszą się z każdego ciepłego, a nawet upalnego dnia, gdy nie trzeba nosić ich na swoim ciele. Rajstopy zawsze ściśle przylegają do naszych nóg i bioder, przez co osoby wysoko wrażliwe odczuwają nieprzyjemny ucisk. Wykonane z użyciem nylonu i elastanu są bardziej nieprzyjemne od bawełnianych. Niemniej nawet te ostatnie muszą zawierać domieszkę włókien syntetycznych, aby dopasowywać się do naszych nóg. Rajstopy często też drapią, przez co osoby wysoko wrażliwe nie potrafią skupić się na niczym innym, ponieważ ich myśli krążą tylko wokół jednej myśli. Pragną jak najszybciej pozbyć się niewygodnej odzieży.
Dopasowane ubrania a wysoka wrażliwość
Wysoka wrażliwość sensoryczna sprawia, że sukienka bodycon, spódnica ołówkowa, rurki czy obcisłe body z długim rękawem jawią się jako narzędzia średniowiecznych tortur. Osoby, które wykazuję tę cechę, najlepiej czują się w ubraniach o luźniejszych krojach. Sukienka babydoll, sukienka trapezowa, sukienka z wyjętym paskiem, rozkloszowana spódnica czy szwedy z wiskozy to dla nich idealne fasony. Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, unikaj dopasowanych ubrań i daj sobie prawo do odrobiny luzu. Nawet do pracy, w której obowiązuje dress code, nie musisz przychodzić w obcisłych ubraniach. Te o luźniejszym kroju też mogą wyglądać elegancko. Zwróć uwagę na ich materiał, kolor i jakość. Koszula oversize połączona ze spodniami garniturowymi o szerokiej nogawce jawi się jako idealna stylizacja do biura.
Osoby wysoko wrażliwe powinny zastąpić jeansy spodniami materiałowymi
Osoby wysoko wrażliwe nie czują się dobrze w dopasowanych ubraniach, w tym w popularnych rurkach. Niemniej nie tylko fason ma znaczenie. Równie ważny jest dobór odpowiedniej tkaniny. Ta powinna być miękka, gładka i przyjemna dla skóry. Dobrze, gdy w ogóle jej nie czujemy na swoim ciele. Osoby wysoko wrażliwe powinny zastąpić sztywne i twarde jeansy spodniami materiałowymi. W ich przypadku świetnie sprawdzą się kuloty z wiskozy, lniane szwedy czy dzwony. Luźniejszy krój spodni w zestawieniu z naturalnymi lub sztucznymi tkaninami (uzyskanymi wskutek obróbki chemicznej celulozy) zapewnia komfort i lepsze warunki do koncentracji.
Osoby wrażliwe powinny pożegnać skórzane paski
Skórzane paski to dla wielu osób niezwykle ważny dodatek modowy. Spora rzesza kobiet nie wyobraża sobie wyjść z domu bez podkreślenia talii. Ponadto skórzany pasek ratuje nas, gdy mamy bardzo wąską talię i szersze biodra. Spodnie, które pasują w udach i biodrach, zazwyczaj odstają w pasie. W takiej sytuacji możemy je spiąć i uniknąć efektu zsuwania się. Osoby wrażliwe często jednak skarżą się na to, że skórzany pasek wbija im się w brzuch i powoduje ogromny dyskomfort. Także materiałowy potrafi stanowić źródło nieprzyjemnych dolegliwości. W takiej sytuacji warto sięgać po ubrania, które nie wymagają jego użycia. Sukienka o luźnym kroju nie wygląda źle, jeśli podkreśla dekolt lub nogi. Nie zawsze musimy na siłę eksponować talię, sięgając po niewygodne dodatki modowe. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby sukienka czy spódnica nie posiadała wszytego na stałe paska. Wówczas bowiem nie wyjmiemy go z ubrania.
Bluzka z dekoltem carmen
Dekolt carmen od lat jest lansowany w sezonie wiosenno-letnim. Cudownie podkreśla drobne ramiona, ma jednak istotną wadę. Bluzka z dekoltem carmen opiera się na rękawkach z wszytymi gumkami, które opadają na ramiona. W rezultacie osoba wysoko wrażliwa ma nieustannie wrażenie, że za chwilę spadnie jej ubranie. Ponadto wszyta gumka może ją niepotrzebnie uciskać, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.
Stanik z odpinanymi ramiączkami
Tutaj także osoby wrażliwe skarżą się na dyskomfort. Mają bowiem wrażenie, że biustonosz z powodu braku ramiączek nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla piersi i za chwilę spadnie, wywołując skrępowanie. W takiej sytuacji lepiej wybierać ubrania, pod które można założyć normalny stanik. Nikt nie powiedział też, że spod sukienki na ramiączkach nie mogą wystawać drugie ramiączka w tym samym kolorze, ale tym razem od biustonosza.
Ubrania z poliestru
Ubrania z poliestru mają spore grono zwolenników. O ich popularności zadecydowały niskie koszty produkcji, fakt, że nie gniotą się w ciągu dnia i nie wymagają prasowania. Ponadto sukienka poliestrowa bardzo szybko schnie, dlatego na urlopie można prać ją praktycznie codziennie. Niestety tego typu ubrania posiadają także wady. Przede wszystkim nie przepuszczają powietrza. Włókna syntetyczne sprawiają, że nasze ciało się przegrzewa i poci. Ponadto osoby o wysokiej wrażliwości sensorycznej skarżą się, że tego typu ubrania drapią je po kilku godzinach noszenia.
Ubrania lniane – czy są odpowiednie dla osób wrażliwych?
Len to doskonały materiał, ponieważ posiada naturalny rodowód. Nie tylko doskonale przepuszcza powietrze i świetnie sprawdza się podczas największych upałów, ale też wykazuje działanie hipoalergiczne. Z tego powodu lniana pościel dziecięca cieszy się dużą popularnością wśród świadomych rodziców. Niestety zdarza się, że czyste włókno lniane jest zbyt szorstkie dla osób o wysokiej wrażliwości sensorycznej. W takiej sytuacji lepiej sięgnąć po materiał wiskozowo-lniany. Takie tkaniny za sprawą domieszki wiskozy nabierają przyjemnej miękkości.
Ubrania z koronką – kiedy stają się problemem?
Ubrania z koronką wyglądają kobieco i zmysłowo. Często zakładamy je na randkę czy rodzinne uroczystości. Niestety zazwyczaj koronka jest wykonana z włókien syntetycznych, przez co niemiłosiernie drapie. Nawet osoby o przeciętnej wrażliwości sensorycznej potrafią się na nią skarżyć. U wrażliwców efekt ten jest jeszcze bardziej dokuczliwy. Pamiętajmy o tym, że nawet bawełniana koronka potrafi być nieprzyjemna w dotyku, dlatego warto ocenić ją za pomocą swoich palców.
Magdalena Kukurowska