Każdego roku wirus HPV zbiera w Polsce potężne żniwo. Z pewnością zastanawiałaś się czy rak szyjki macicy jakoś się objawia i jak się przed nim uchronić. Kiedy wykonać pierwszą cytologię, jak się do niej przygotować i na czym badanie polega? Z Haliną Guzikowską z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Opolu rozmawia Anna Konopka.
Z analiz statystycznych wynika, że w skali kraju codziennie 10 Polek dowiaduje się, że ma raka szyki macicy, a 5 z nich umiera. Statystyki biją na alarm! W krajach, gdzie badania cytologiczne są popularne i prowadzone od kilkudziesięciu lat prawie wcale nie spotyka się zaawansowanych zmian, wyleczenie jest całkowite (Finlandia i inne kraje skandynawskie).
R: Jak się przygotować do cytologii?
HG: Nie idziemy na cytologię podczas miesiączki, trzeba odczekać min. dwa dni oraz nie później niż dwa dni przed okresem. Ponadto 48 godzin przed pobraniem wymazu cytologicznego nie można stosować żadnych leków dopochwowych czy robić płukania pochwy. Dobę przed badaniem trzeba zrezygnować ze współżycia.
R: Jak wygląda frekwencja badań cytologicznych w województwie opolskim?
HG: Do kobiet, którym przysługuje darmowe badanie cytologiczne w ramach skryningu, docieramy m. in. poprzez zaproszenia, które wysyłamy bezpośrednio na adres zamieszkania. Można z nich skorzystać w dowolnym czasie. Takich przypominajek wysłaliśmy w minionym roku do 85 291 pań, czyli wszystkich kobiet z rocznej populacji do przebadania w woj. opolskim.
Anna Konopka