wywiad-badanie-cytologiczne-fakty-i-mity

Każdego roku wirus HPV zbiera w Polsce potężne żniwo. Z pewnością zastanawiałaś się czy rak szyjki macicy jakoś się objawia i jak się przed nim uchronić. Kiedy wykonać pierwszą cytologię, jak się do niej przygotować i na czym badanie polega? Z Haliną Guzikowską z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Opolu rozmawia Anna Konopka.

Badanie wykonały 23 874 kobiety, tj. 27%. Jesteśmy od samego początku programu w czołówce województw z najlepszą zgłaszalnością; lepszymi statystykami mogą się pochwalić jedynie woj. warmińsko-mazurskie (33,7%), zachodniopomorskie (31,8%) i lubelskie (28,6%). Najgorsze wskaźniki pochodzą z woj. wielkopolskiego (16,2%). Aby jednak program (skryning cytologiczny) był skuteczny powinien objąć 75 % populacji do przebadania. Program zakłada, zmniejszenie zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy do 2014 roku o 50%.

Aby skutecznie uzyskać takie wyniki muszą być podjęte wspólne działania na rzecz podniesienia zgłaszalności kobiet m.in. z samorządami lokalnymi, lekarzami POZ, organizacjami społecznymi, instytucjami publicznymi – w zakresie popularyzacji badań cytologicznych, informacji, edukacji, kampanii reklamowych.

R: Dziękuję za rozmowę.

Anna Konopka