wzorzec męskości

Każda kobieta wynosi z domu jakiś wzorzec męskości, z czego nie zawsze zdaje sobie sprawę. To właśnie on determinuje jej późniejsze wybory dotyczące płci przeciwnej. To, z kim się zwiąże i kogo pokocha, w dużej mierze zależy od tego, jacy faceci ją otaczali. 

 

Wzorzec męskości to nie zawsze ojciec

Wzorcem męskości na ogół jest nasz ojciec, ale nie zawsze tak się składa. Nie tylko kobiety, które wychowały się w niepełnych rodzinach, ale także te, które nie miały nigdy dobrych relacji z tatą, gdyż ten spędzał całe dnie w pracy, bardzo często obierają sobie innych facetów za wzorzec.  Twoim ideałem, do którego dążysz, może być twój chrzestny, z którym za dziecka spędzałaś sporo czasu. Może to być także starszy brat lub kuzyn.

Jeśli kobieta ma zły kontakt z ojcem, to podświadomie będzie unikać mężczyzn przypominających jej tatę. Podświadomie również będzie dążyć do poznania tych, którzy przypominają jej ukochanego wujka.  Wzorzec męskości obejmuje zarówno cechy charakteru, jak i wyglądu. Jeśli ukochany chrzestny, z którym spędzałaś całe dnie na dobrej zabawie i jadłaś ulubione lody, jest wysokim, szczupłym brunetem o ciemnych oczach, wyraźnym zaroście na twarzy i bogatym owłosieniu na nogach, to takich mężczyzn będziesz szukała w dorosłym życiu. Podświadomie odrzucisz blondynów o niebieskich oczach, gdyż za bardzo przypominają ci ojca, z którym się nie dogadywałaś.

Idealny facet przytula cię równie często jak twój wujek

Po wstępnej selekcji dochodzi do drugiego etapu, gdy poznajesz lepiej charakter faceta, który wpadł ci w oko. Tutaj również podświadomie szukasz w nim cech swojego wzorca męskości.  Jeśli najważniejszy facet w twoim życiu był zabawny, często cię przytulał, dużo z tobą rozmawiał, potrafił sam naprawić auto, ugotować pyszne spaghetti, posprzątać po sobie i uprasować koszulę, to tego będziesz wymagała od mężczyzny, z którym się spotykasz. Będzie miało to dla ciebie priorytetowe znaczenie. Będziesz chciała faceta, przy którym czujesz się bezpiecznie. Istotną rolę odegra fakt, jak często cię przytula, czy ma zadatki na złotą rączkę i jest skłonny podzielić się sprawiedliwie domowymi obowiązkami.  Jeśli twój wzorzec męskości był troskliwy, to tego samego będziesz oczekiwała od kandydata na swojego partnera. Np. twój wujek zawsze odwoził cię do domu, pomagał ci dźwigać ciężkie zakupy, przepuszczał w drzwiach, tego będziesz wymagała od swojego faceta. Jeśli wujek zawsze zauważał, jak kupiłaś sobie nowe ubrania i potrafił dostrzec, że świetnie wyglądasz w konkretnym kolorze, w dorosłym życiu będziesz oczekiwała komplementów.

Dlaczego kręcą cię mężczyźni, którzy pozwalają ci czasem podjąć decyzję?

Wzorzec męskości determinuje nasze wybory. Wyjaśnia też, dlaczego twoje koleżanki lgną do zdecydowanych, władczych mężczyzn, a ty rozglądasz się za facetem liczącym się z twoim zdaniem.  Po prostu twój wzorzec męskości często pozwalał ci podjąć decyzję. Jeśli ukochany wujek pytał, czy wolisz pojechać nad jezioro czy pójść na basen, to bardziej docenisz mężczyznę, który od czasu do czasu pozostawia wybór tobie. Facet, który sam o wszystkim decyduje, zrazi cię już na samym starcie, chociaż jego postawa spodoba się twoim koleżankom. One po prostu mają inny wzorzec męskości niż ty.

To, że szukamy mężczyzny na obraz i podobieństwo ukochanego krewnego – taty, chrzestnego, brata etc., jest całkowicie normalne. Po pierwsze, taki facet kojarzy nam się ze szczęściem, miłością i bezpieczeństwem, czyli samymi dobrymi rzeczami. Po drugie, wiemy, jak z nim postępować.

Jeśli nie wiesz, jakie rzeczy liczą się dla twojej kobiety, spójrz na jej relację z ukochanym facetem z jej rodziny. Co robi jej chrzestny lub ojciec? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ona właśnie tego od ciebie oczekuje.