W ostatnich latach rzeczy vintage cieszą się ogromną popularnością. W sieci znajdziemy nawet sklepy oferujące przedmioty sprzed kilkudziesięciu laty. Niektóre z nich osiągają astronomiczne ceny na aukcjach internetowych. Z czego wynika popularność rzeczy vintage?
Spis treści:
- Czym są rzeczy vintage?
- Przedmioty vintage podkreślają nasz oryginalny styl
- Wysokiej jakości ubrania vintage
- Pięknie zdobione przedmioty codziennego użytku
- Z czego wynika popularność rzeczy vintage? Tęsknota za dawnymi czasami
- Meble vintage i ubrania tworzą obieg zamknięty
- Sukienki babci okazją do poznania rodzinnych historii
Czym są rzeczy vintage?
Rzeczy vintage kojarzą się ze szlachetnością i wysoką jakością. Liczą ponad 20 lat, ale mniej niż 100. Sięgając po nie, często możemy odnieść wrażenie, że obcujemy z przedmiotami z minionej epoki. Niegdyś zakup 50-letniej zastawy stołowej uznalibyśmy za przejaw szaleństwa. Dziś nikogo to nie dziwi. Takie przedmioty codziennego użytku są szalenie pożądane.
Przedmioty vintage podkreślają nasz oryginalny styl
W sklepach wszystkie talerze, stoły i sukienki wyglądają dość podobnie. Produkuje się je w ogromnych ilościach. Nic dziwnego, że każdy ma w swoim domu identyczne elementy wyposażenia wnętrz. Po drodze zatraca się nasz indywidualizm oraz własny styl. Zaczynamy tęsknić za oryginalnymi projektami, które posiadają swój wyróżnik. W tę definicję idealnie wpisują się rzeczy vintage.
Wysokiej jakości ubrania vintage
Rzeczy vintage wyróżniają się wysoką jakością. Bawełniana sukienka czy lniane spodnie nie tylko doskonale przepuszczają powietrze, ale wciąż znajdują się w idealnym stanie, mimo tego, że przez kilkadziesiąt lat były nie tylko używane, ale też regularnie prane. Dziś w sieciówkach spotykamy ubrania poliestrowe, nylonowe i akrylowe. Te nie tylko nie należą do zbyt komfortowych w noszeniu, ale również mocno obciążają środowisko naturalne. Na dodatek nosi je wiele kobiet, przez co nie możemy podkreślić swojego indywidualnego stylu. Ubrania vintage pozwalają stworzyć własny wyróżnik. Dzięki nim nie będziesz członkinią armii klonów w tych samych beżowych trenczach z popularnej sieciówki. Zyskasz ubranie o oryginalnym kroju, które charakteryzuje się wysoką jakością i posłuży ci jeszcze przez długie lata.
Pięknie zdobione przedmioty codziennego użytku
Przedmioty codziennego użytku takie jak wazony, misy czy patery dziś wyglądają tak samo, ponieważ produkuje się je taśmowo. Brakuje nam unikalnych zdobień. Coraz bardziej doceniamy, że dawne przedmioty codziennego użytku posiadały charakter artystyczny. Za ich wzornictwo odpowiadali absolwenci ASP. Nawet jeśli stawiali na proste malunki i żłobienia, to one nadawały wazonom czy misom dodatkową wartość, której dziś na próżno szukać w wyrobach pochodzących z popularnych sieciówek.
Z czego wynika popularność rzeczy vintage? Tęsknota za dawnymi czasami
Niewątpliwie wiele z nas wciąż tęskni za dawnymi czasami. Gdy sobie je przypominamy, powraca radość. Dawniej mieliśmy więcej czasu na relacje międzyludzkie. Więcej rozmawialiśmy nie tylko z członkami rodziny, ale również z przyjaciółmi czy sąsiadami. Może nie mogliśmy co sezon zmieniać zastawy stołowej, ale gdy kupiliśmy jedną porządniejszą, to korzystaliśmy z niej wraz z naszymi gośćmi, z którymi wspólnie biesiadowaliśmy przy stole.
Meble vintage i ubrania tworzą obieg zamknięty
Rzeczy vintage, w tym stare meble czy ubrania, zyskują na popularności z jeszcze jednego powodu. Wzrasta świadomość ekologiczna Polaków. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nadmierna produkcja mebli, talerzy, wazonów i ubrań szkodzi środowisku. Zużywa bowiem ogromne ilości wody, surowców oraz energii. Ponadto nieużywane rzeczy, choć znajdują się w świetnym stanie, coraz częściej lądują w koszu, skąd trafiają na wysypisko. To marnotrawstwo ograniczonych zasobów, którymi dysponujemy. Z tego powodu wiele osób podejmuje działania, które mają na celu sprawić, aby poszczególne przedmioty jak najdłużej pozostawały w obiegu zamkniętym.
Sukienki babci okazją do poznania rodzinnych historii
Chętnie sięgamy po rzeczy vintage z piwnicy rodziców czy dziadków, gdyż chcemy poznać rodzinne historie. Te zaś stanowią świetny pretekst do rozmowy. Kto w naszej rodzinie lubił równie kolorowe dodatki dekoracyjne jak my? A może nasza prababcia też sięgała wyłącznie po miękkie i naturalne tkaniny, gdyż pozostałe ją gniotły? Niewątpliwie o swoim dziedzictwie i historii rodziny zawsze warto rozmawiać.