Z jakimi problemami zgłosić się do poradni chirurgicznej

Czy wiesz, że ok. 56% Polaków zapisuje się na wizytę u lekarza tylko, gdy pojawiają się jakieś niepokojące dolegliwości? Taka sama ilość w ogóle nie przepada za konsultacjami medycznymi. O zdrowie trzeba dbać – bez tego, nie ma mowy o normalnym trybie życia. Zdarza się, że odczuwasz silne bóle w okolicy brzucha? A może Twoja rana nie chce się goić? Wśród dostępnych specjalistów można się pogubić, ale to na pewno zadania dla chirurga. Sprawdź, w jakiej jeszcze sytuacji zgłosić się do poradni chirurgicznej.

Chirurg – czym się zajmuje?

Chirurgia to jeden z bardziej rozległych działów medycznych. Prawidłowe funkcjonowanie niemal każdego fragmentu ciała może zależeć właśnie od chirurga. Co robi dokładnie taki lekarz? Przede wszystkim zajmuje się leczeniem operacyjnym i stawianiem prawidłowej diagnozy, która wyznacza kierunek działań. Jego kompetencje zależą od wybranej ścieżki zawodowej, czyli specjalizacji medycznej. W poradni chirurgicznej można trafić na chirurga ogólnego, jak i lekarza zajmującego się konkretnymi narządami. Medycy decydują również o leczonej grupie wiekowej. W przypadku małych pacjentów pomaga chirurg dziecięcy.

  • Chirurg ogólny

Specjalizuje się głównie w leczeniu operacyjnym okolic brzusznych. Zajmuje się również nieinwazyjnymi zabiegami w poradni chirurgicznej takimi jak usuwanie znamion, nacinanie ropni czy zaszywanie ran. Prowadzi również konsultacje medyczne. Wspiera pacjentów przed operacją, w trakcie oraz po jej zakończeniu. W zależności od danego przypadku zabieg może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub po podaniu narkozy.

  • Specjalista naczyniowy

Operuje urazy związane z naczyniami limfatycznymi i krwionośnymi. Z czym do chirurga naczyniowego można się zgłosić? Chociażby gdy lekarz pierwszego kontaktu zaleca zbadanie żył oraz tętnic.

  • Kardiochirurg

Chirurg operuje, gdy zagrożeniem dla życia i zdrowia są problemy z sercem lub naczyniami krwionośnymi. Przede wszystkim zajmuje się przeszczepami, wstawianiem rozruszników oraz zastawek, a także ich wymianą.

  • Neurochirurg

Lekarz w poradni chirurgicznej skupia swoją uwagę na obwodowym, jak i ośrodkowym układzie nerwowym oraz mózgu.

  • Onkolog

Chirurg wspiera w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób nowotworowych. Decyduje o działaniu, kwalifikuje do zabiegów oraz przygotowuje pacjentów.

  • Ortopeda

To wykwalifikowany chirurg specjalizujący się w walce z wadami, które wpływają na poruszanie się – tymi nabytymi, jak i wrodzonymi. Musi jednak operować również szeroką wiedzą na temat układu kostnego, mięśniowego, nerwowego oraz naczyniowego.

  • Specjalista szczękowo-twarzowy

Chirurg skupia się na jamie ustnej, szyi oraz całej twarzy, jeśli ucierpiały w trakcie wypadku lub są zniekształcone wskutek wrodzony wad. Dziedzina ta jest również związana z problemami stomatologicznymi, czy zmianami nowotworowymi.

  • Chirurg plastyczny

Pomaga radzić sobie ze zmianami ciała wywołanymi przez wrodzone albo nabyte wady po wypadkach lub sytuacjach losowych. Taki chirurg wykonuje, chociażby przeszczepy skóry oraz zajmuje się rekonstruowaniem narządów.

 

Poradnia chirurgiczna – kiedy zapisać się na wizytę?

Nie każda dolegliwość powoduje, że trzeba udać się od razu do chirurga. Niektóre schorzenia wymagają pomocy wyłącznie lekarza pierwszego kontaktu. Specjalistów jest jednak wielu – czasem trudno określić, do kogo udać się ze swoim problemem. Nagłe urazy, poparzenia czy rany potrafią wyglądać groźnie. W takich, jak i kilku innych sytuacjach lepiej się skontaktować z poradnią chirurgiczną. Potrzebujesz szybkiej i fachowej pomocy chirurga? Zgłoś się do poradni Salve – doświadczeni specjaliści zadbają o Twoje zdrowie i uśmierzą ból.

W jakiej sytuacji wybrać poradnię chirurgiczną:

  • silne bóle w okolicy podbrzusza,
  • otwarte, krwawiące rany,
  • zakażenia,
  • niepokojące zmiany wokół paznokci,
  • konieczność założenia lub zmiany opatrunku,
  • ropnie i krwiaki wymagające nacięcia,
  • zaszycie rany z pomocą szwów,
  • usunięcie nici chirurgicznych,
  • wycinanie niewielkich znamion na skórze, brodawek kaszaków itp.

Do poradni chirurgicznej możesz się zapisać, jeśli potrzebujesz konsultacji z chirurgiem. Specjalista określi, co jest przyczyną dolegliwości, wyznaczy plan leczenia i przygotuje do zabiegu. Specjalistyczne przychodnie oferują również pomoc pooperacyjną.