Jak zauważyć, że z układem moczowym dzieje się coś złego? Czy na podstawie obserwacji mikcji można rozpoznać choroby dróg moczowych i pęcherza lub inne problemy z układem moczowym?
Ile moczu w ciągu dnia oddaje zdrowy człowiek?
Każdy z nas różni się fizjologią. Trudno precyzyjnie powiedzieć ile razy w ciągu dnia należy oddawać mocz i jaka ilość jest „regulaminowa”. Nie zawsze różnice w mikcji (częstsze lub rzadsze oddawanie moczu w stosunku do innej osoby) stanowią powód do zmartwień. Uznaje się, że dorosły człowiek w ciągu doby oddaje od 1 do 2,5 litrów moczu. Ilość mikcji jest dość indywidualną sprawą, jednak za normę uznaje się do 7 wizyt w toalecie w ciągu dnia. Konkretna ilość zależy od pojemności pęcherza, trybu życia, ilości wypitych płynów, a nawet współistniejących chorób i przyjmowanych leków.
Zbyt mało moczu – co to oznacza?
Jeśli chodzisz bardzo rzadko do toalety, ale oddajesz naturalną ilość moczu (mniej więcej równą wypitym płynom) nie musisz się martwić. Prawdopodobnie masz bardzo pojemny pęcherz. Jeśli jednak w ciągu dnia ilość wydalanego moczu spadnie poniżej 400 ml możemy mówić o skąpomoczu. To objaw, który może być groźny dla zdrowia – sygnalizuje problemy z nerkami albo zatkanie dróg moczowych. Jeszcze bardziej niebezpieczny jest stan bezmoczu, czyli zatrzymanie mikcji. Może prowadzić nawet do zatrucia całego organizmu, dlatego tak ważne jest, by w takiej sytuacji niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
h3. Zbyt dużo moczu – co to oznacza?
O zbyt dużym oddawaniu moczu (wielomoczu) mówimy wtedy, gdy ilość wydalanego płynu przekracza 2,5-3 litry na dobę. Taka sytuacja może wynikać ze zwiększonej ilości wypijanej kawy lub przyjmowania leków moczopędnych. Ważne jest by jednocześnie dbać o uzupełnienie składników mineralnych, które są wydalane z organizmu.
Tekst sponsorowany