Czy wiesz, że niskie poczucie własnej wartości leży u źródeł wielu problemów, z którymi borykają się ludzie? Bardzo często to właśnie ono sprawia, że skarżymy się na problemy w związku, toksyczne relacje w pracy czy ze znajomymi. Od naszego poczucia własnej wartości zależy to, jakiej jakości relacje międzyludzkie budujemy. Czy jest w nich miejsce na asertywność i wyrażanie własnego zdania, czy górę bierze lęk przed odrzuceniem. Zaakceptuj siebie to poradnik psychologiczny, w którym Silvia Congost radzi, jak pracować nad wysokim poczuciem własnej wartości.
Spis treści:
- Problemy w życiu a niskie poczucie własnej wartości
- Zmienne poczucie własnej wartości
- Dlaczego wysokie poczucie własnej wartości nie ma nic wspólnego z wywyższaniem się?
- Kompetencje i szacunek do siebie samego – składowe poczucia własnej wartości
- Jak wykorzystać swoje kompetencje?
- Jak okazywać sobie szacunek?
- Dlaczego asertywność daje nam szczęście?
- Jak osiągnąć cel?
- Zaakceptuj siebie – wartościowy poradnik psychologiczny
Problemy w życiu a niskie poczucie własnej wartości
Czy wiesz, że praca poniżej twoich oczekiwań, niskie zarobki, toksyczne związki, trudności w nawiązywaniu zdrowych przyjaźni i stanie w miejscu – wszystkie te problemy łączy niskie poczucie własnej wartości? Gdy mamy złe zdanie na swój temat, cieszymy się z jakiejkolwiek pracy, zamiast mierzyć wyżej. Jeśli uważamy, że nie zasługujemy na miłość, to nawet toksyczny facet wydaje nam się bóstwem, dla którego warto się poświęcać. Gdy brakuje nam zdrowego poczucia własnej wartości, nie potrafimy sprzeciwić się koleżance, która po raz kolejny chce nas wykorzystać do opieki nad swoim dzieckiem, ponieważ obawiamy się odrzucenia i samotności. Aby ruszyć z miejsca i się rozwijać, a tym samym uczynić swoje życie lepszym, trzeba nieustannie pracować nad wysokim poczuciem własnej wartości.
Zmienne poczucie własnej wartości
Silvia Congost w swoim poradniku Zaakceptuj siebie pokazuje, że poczucie własnej wartości zmienia się z czasem. Gdy otaczają nas toksyczni ludzie, którzy podcinają nam skrzydła, spada. Jeśli natomiast znajdziemy wspierające i motywujące otoczenie, możemy rozkwitać niczym najpiękniejszy kwiat. Także rozwód, oblany egzamin, niepowodzenie w procesie rekrutacyjnym obniża nasze poczucie własnej wartości. Natomiast awans w pracy czy premia je podwyższa. Oczywiście najlepiej, gdy dążymy do stabilnego poczucia własnej wartości i staramy się je uniezależnić od czynników zewnętrznych. Niestety nie zawsze tak się da. Trzeba natomiast umacniać swoje poczucie własnej wartości.
Dlaczego wysokie poczucie własnej wartości nie ma nic wspólnego z wywyższaniem się?
Wysokie poczucie własnej wartości często kojarzy się negatywnie. Utożsamiamy je z nieuzasadnionym wywyższaniem się. Tymczasem chodzi o to, by uznać, że nie jestem ani lepsza, ani gorsza od innych. Wszyscy ludzie są tak samo wartościowi. Mają w sobie ogromny potencjał, który mogą wykorzystać, pracując nad sobą. Każdy człowiek zasługuje też na szacunek innych. Nieważne, czy w przeszłości popełniał błędy, czy zawsze postępował właściwie, każdemu się on należy.
Kompetencje i szacunek do siebie samego – składowe poczucia własnej wartości
Silvia Congost w swoim poradniku Zaakceptuj siebie wskazuje, że na poczucie własnej wartości składają się dwa elementy – kompetencje oraz szacunek do siebie samego. Małe dziecko z reguły ma dobrą samoocenę. Uważa, że może zostać lekarzem, prawnikiem, kosmonautą, aktorem czy dziennikarzem, jeśli tylko o tym marzy. Na dodatek szanuje siebie. Z czasem jednak do naszego życia wkraczają przekonania społeczne. Z mediów dowiadujemy się, że tylko figura klepsydry jest atrakcyjna i wróży nam sukces. Tylko znajomość języków obcych pozwala zdobyć dobrze płatną pracę. To oczywiście błędne przekonania, które wpędzają nas w kompleksy i obniżają samoocenę.
Jak wykorzystać swoje kompetencje?
Każdy z nas posiada kompetencje, może zdobywać nowe umiejętności, choć nie każdemu przychodzi to równie łatwo. Np. możesz być wybitna z matematyki, ale słabsza z języków obcych. Ich nauka stanowi dla ciebie prawdziwą męczarnię, podczas gdy podstawy arytmetyki i geometrii chłoniesz jak gąbka. Nie oznacza to jednak, że nie możesz opanować języka angielskiego na poziomie komunikatywnym i znaleźć świetnie płatnej pracy.
Jak okazywać sobie szacunek?
Naszemu ciału należy się szacunek. Nieważne, czy mamy szersze ramiona, biodra czy figurę kolumny. Każde ciało jest atrakcyjne i godne szacunku. Pamiętajmy o tym, że służy nam do poruszania się, słuchania muzyki, czytania książek, robienia zakupów itp. Ono przede wszystkim ma być funkcjonalne, a nie wpisywać się w normy stworzone na potrzeby branży beauty.
Dlaczego asertywność daje nam szczęście?
Silvia Congost wskazuje też, jak dużą wagę odgrywa asertywność. Człowiek, który ma wysokie poczucie własnej wartości, szanuje siebie i nie podejmuje decyzji, które nie leżą w jego interesie tylko dlatego, by ktoś się nie obraził. W rezultacie wiedzie dużo szczęśliwsze życie od tego, który wykazuje uległość, bo obawia się samotności i odrzucenia.
Jak osiągnąć cel?
Zaakceptuj siebie to także książka, w której Silvia Congost zachęca do wyznaczenia sobie konkretnego celu i przystąpienia do jego realizacji. Możemy przy tym inspirować się ludźmi, którzy doszli tam, gdzie my pragniemy się znaleźć. Jeśli rozpoczniemy dążenie do celu, to w końcu go osiągniemy. Nauczymy się angielskiego na poziomie komunikatywnym, znajdziemy lepiej płatną pracę czy założymy własną firmę. Oczywiście na sukces czasem trzeba poczekać. To właśnie ten etap, w którym wiele z nas zniechęca się do dalszego działania.
Zaakceptuj siebie – wartościowy poradnik psychologiczny
Zaakceptuj siebie to świetnie skonstruowany poradnik psychologiczny. Po każdym rozdziale pojawia się miejsce na własne notatki. Możemy wypunktować najważniejsze rzeczy, na które zwróciliśmy uwagę i odnieść je do własnej sytuacji. To książka napisana przystępnym językiem, w której Silvia Congost często odnosi się do przykładów z życia wziętych, co czyni lekturę jeszcze bardziej przyjemną. Polskie wydanie Zaakceptuj siebie ukaże się 13 lipca nakładem Znak Literanova.