Kobieta w okresie menopauzy jest narażona na wiele chorób dotyczących układu nerwowego. Z powodu ustania jajnikowej syntezy estrogenów i progesteronu dochodzi do zaburzeń autonomicznego układu nerwowego co skutkuje zmianami w sferze emocjonalnej oraz mniejszą odpornością psychiczną.
Przyczyny i objawy
Jak już wcześniej pisałam lęk napadowy jest przede wszystkim skutkiem osłabienia układu nerwowego, który po wielu latach zazwyczaj nieodpowiedniej diety zaczyna powoli ‘wysiadać’, pogarsza się pamięć, zdolność do logicznego rozumowania a dodatkowo dochodzą do tego niepokój związany ze zbliżającą się niedołężnością i śmiercią.
Wszystko to ma oczywiście swój początek w zmianach hormonalnych odpowiedzialnych za gorsze już przyswajanie wartości odżywczych z pokarmów i gorszą umiejętność naprawiania uszkodzeń organizmu, regeneracji i metabolizmu komórek (także nerwowych).
Napady lęku występują zwykle niespodziewanie i nie są związane z realnym zagrożeniem. Zwykle bodźce do poczucia strachu są racjonalne np. realne zagrożenie wypadkiem samochodowym. Także bywa, że w bodźcach tych zbytnio dominuje rola wyobraźni i to sprawia, iż kobiety reagują przesadnie na niektóre sytuacje.
Zazwyczaj podczas napadu lęku dominuje przekonanie, że za chwilę straci się zdrowie, rozum lub życie i towarzyszą temu zewnętrzne objawy jak zaczerwienienie twarzy, łomotanie serca, drgawki, uczucie duszenia się lub też zaburzenia widzenia.
Kanka