Kobieta w okresie menopauzy jest narażona na wiele chorób dotyczących układu nerwowego. Z powodu ustania jajnikowej syntezy estrogenów i progesteronu dochodzi do zaburzeń autonomicznego układu nerwowego co skutkuje zmianami w sferze emocjonalnej oraz mniejszą odpornością psychiczną.
Leczenie
Lęk napadowy rozpoznaje się dzięki wywiadowi lekarskiemu. Powinna być to rozmowa z lekarzem psychiatrą bądź psychologiem. Chorobę określa się po wystąpieniu kilku takich napadów panicznych i zazwyczaj w celu profilaktyki zaleca się unikanie sytuacji konfliktowych i wzbogacenie diety o większą ilość warzyw i owoców oraz ziół.
Celem określenia bodźców wywołujących lęki i wyeliminowaniu ich lub ograniczeniu przeprowadza się długoterminową terapię psychologiczną. Zaleca się wyjazd na urlop w celu wypoczęcia.
W skrajnych przypadkach do terapii psychologicznej i działań profilaktycznych dołącza się leczenie farmakologiczne. Zwykle są to leki uspokajające i przeciwdepresyjne, jednakże mogą one powodować otępienie i prowadzić do niezdolności do pracy oraz po odstawieniu – osłabienia układu nerwowego, pogorszenia pamięci, a niekiedy i lekomanii, i jeszcze większych stanów depresyjnych.
Leki takie zazwyczaj zwiększane są z czasem do coraz mocniejszych dawek, co skutkuje negatywnym oddziaływaniem na narządy innych układów m. in. wątroby. Dlatego uznaje się terapie psychologiczne i zmianę stylu życia za najskuteczniejsze metody leczenia.
Kanka