zaburzenia-miesiaczkowania-to-nie-tylko-objaw-menopauzy

Cykl menstruacyjny wyznacza naturalne fazy w życiu kobiety. Dojrzewanie i pierwsza miesiączka, etap rozrodczy, wreszcie – przygotowanie do nadejścia starości. Kiedy właściwy cykl nagle zostaje przerwany i rozregulowany nie musi to od razu oznaczać wejścia w fazę menopauzy. Koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie możliwe tego przyczyny.

Kolejną kategorią przyczyn są stosowane leki: antydepresyjne, przeciwlękowe, niektóre leki na nadciśnienie a także tabletki antykoncepcyjne (choć taki skutek uboczny występuje dość rzadko). Bardzo ważną przyczyną zaburzeń są problemy hormonalne. Mogą je powodować zaburzenia czynności tarczycy lub uszkodzenia przysadki. Wiąże się to z szeregiem różnych chorób – na przykład podwyższone stężenie prolaktyny może być spowodowane guzem na przysadce. Rozregulowanie miesiączki może być także wynikiem nieleczonych infekcji dróg rodnych.

Warto zawsze sięgać porady ginekologa w sytuacji, gdy miesiączka nie pojawiła się w wyznaczonym terminie, a już na pewno nie bagatelizować sprawy, gdy nie wystąpiła dwa miesiące z rzędu. Lekarz zleci oznaczenie hormonów i wykona niezbędne badania. Jeśli to tylko menopauza – nie ma się czego obawiać.

M. Borowik