zakwaszony-organizm-jak-uporac-sie-z-problemem

Zakwaszenie organizmu może powodować wiele chorób i dolegliwości. Zaburzoną rónowagę kwasowo-zasadową ma coraz więcej osób. Jak walczyć z tym problemem?

W naszym organizmie dochodzi do wielu różnych reakcji. Zachowanie optymalnych warunków jest niezbędne, aby utrzymać naturalne pH krwi, które jest lekko zasadowe. Kiedy w organizmie przeważają produkty zdolne do zakwaszania, mogą pojawić się problemy.

Zakwaszony organizm – przyczyny

Żyjemy coraz szybciej, mamy dużo stresujących sytuacji. Zapominamy o aktywności fizycznej, która jest bardzo istotna do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Na gospodarkę kwasowo-zasadową wpływa także nasze żywienie. Nieodpowiednia dieta może przyczynić się do wielu dolegliwości. Najpopularniejsze produkty, które zakwaszają organizm to: kawa, alkohol, jaja, mięso, ryby, tłuszcze i słodycze. Nie wszystkie te produkty mają kwaśny smak. Zakwaszenie jest bowiem zależne od tego jak rozkładają się one w naszym organizmie.

Jak objawia się zakwaszenie?

Zauważalne wzdęcia i zgagi mogą być pierwszymi objawami zakwaszenia. Często występują także migreny, bóle stawów a także problemy skórne takie jak świąd czy trądzik. Nadmiar kwasów powoduje także zmęczenie oraz spowalnia nasze trawienie, utrudniając przy tym odchudzanie. Kwas odkłada się w mieśniach, w których możemy odczuwać ból. Problem ten może okazać się bardzo niebezpieczny, daltego nie można go bagatelizować. Duże zakwaszenie może być przyczyną takich chorób jak kamica żółciowa, grzybica, astma, miażdźyca a nawet prowadzi do powstawania nowotworów czy alergii. Choroby jeszcze bardziej nasilają zakwaszenie.

Jaką dietę wybrać, aby uniknąć zakwaszenia?

Odpowiednie produkty wprowadzone do jadłospisu pozwolą na odkwaszenie. Są to m.in. kasze, warzywa, owoce, migdały, surowe mleko czy śmietana. Aby uniknąć zakwaszenia wcale nie musimy całkowicie wyeliminować z diety produktów zakwaszających. Wystarczy zachować odpowiednią równowagę. Unikajmy przetworzonych i gotowych dań. Ograniczenie picia mocnej kawy czy herbaty również pozytywnie wpłynie na pracę naszego układu trawiennego. Bardzo ważne jest nawadnianie. Zbilansowana i prawidłowa dieta pomoże w utrzymaniu prawidłowej gospodarki kwasowo-zasadowej. Zanim jednak zaczniemy działać sami skonsultujmy się z lekarzem, który skieruje nas na odpowiednie badania.

Katarzyna Antos