zapalenie-gruczolu-bartholina

Choć zazwyczaj to schorzenie dotyka kobiet między 20. a 40. rokiem życia, prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się również wtedy, gdy mamy problemy natury intymnej – szczególnie w okresie klimakterium wśród pań, które miały do czynienia z bakteryjnym zapaleniem pochwy.

Leczenie

W lekkim przebiegu choroby całkiem dobre efekty dają nasiadówki z roztworu manganianu(VII) potasu i smarowanie gruczołu maścią ściągającą. Zazwyczaj nie stosuje się antybiotyków – chyba, że zakażenie spowodowały gronkoki. Niestety – często stan zapalny gruczołu Bartholina wymaga interwencji chirurgicznej.

Lekarz wykonuje nacięcie na powierzchni gruczołu, by przyspieszyć wydalenie zalegającej w nim treści. Często jednak konieczne jest założenie drenu. Taki zabieg trwa około pół godziny i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

W skrajnych przypadkach konieczne jest chirurgiczne usunięcie całego gruczołu.

Nieleczone zapalenie gruczołu Bartholina może doprowadzić do zapalenia błony śluzowej macicy, jajowodów i jajników. Choroba może mieć dwa rodzaje przebiegu – ostre i przewlekłe. Jeśli mamy do czynienia z postacią przewlekłą, może ona trwać nawet kilka lat i przez większość czasu przebiegać zupełnie bezobjawowo (aż do momentu przejścia w stan ostry).

Joanna Pastuszka-Roczek