Zapalenie pochwy jest częstą infekcją u kobiet, która wcale nie musi wynikać z zaniedbania zasad higieny. Wszystko przez to, że pochwa sąsiaduje z ujściem cewki moczowej i odbytem, które są rezerwuarem drobnoustrojów. Naturalną barierą przed inwazją z ich strony jest kwaśne środowisko wewnątrz pochwy. Jeśli więc zostanie ono w jakiś sposób naruszone, ten obszar naszego ciała zostaje częściowo pozbawiony ochrony przed małymi wrogami.
Stany zapalne pochwy powstają na skutek zakażenia. Jest ono wywoływane zwykle przez florę bakteryjną bądź wirusy i grzyby, związane z naszym układem wydalniczym. Może do niego dojść także przez urazy mechaniczne (wszelkie otarcia), termiczne (płukanie pochwy zbyt gorącymi roztworami) lub chemiczne (płukanie pochwy środkami o zbyt silnym stężeniu).
Upławy o nietypowym zabarwieniu i zapachu, świąd oraz uporczywe pieczenie – to najczęstsze objawy zapalenia pochwy. Aby rozpoznać stan zapalny, wystarczy udać się na standardowe badanie ginekologiczne. Poza typowymi oględzinami powinnyśmy się spodziewać, że ginekolog pobierze wymaz biologiczny, którego wynik jednoznacznie wskaże z jakim rodzajem zakażenia mamy do czynienia.
Rodzaje infekcji pochwy z uwagi na czynnik wywołujący stan zapalny:
- infekcja bakteryjna (nazywana też waginozą bakteryjną) – charakterystyczny jest tutaj nieprzyjemny zapach
- infekcja drożdżakowa (drożdżyca) – wydzielina z pochwy jest gęsta o barwie białej lub żółtawej, zapach może być nieprzyjemny, występuje świąd i zaczerwienienie
- rzęsistkowe zapalenie pochwy – w fazie zaawansowanej wydzielina z pochwy jest wodnista, szaro-zielona, o nieprzyjemnym zapachu
A. Złotkowska